We wrześniu kierowcy Polskiego Busa z Rzeszowa i innych miejscowości w województwie podkarpackim założyli komisję Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Była to odpowiedź na standardy panujące w firmie Souter Holdings Poland, która prowadzi działalność transportową pod tym szyldem.

Jak wiele pracownic i pracowników w Polsce, osoby zatrudnione w Polskim Busie płacą realną cenę cięcia kosztów pracy. Niskie płace, ignorowanie przepisów BHP, stres związany z przepracowaniem i dokładanie kolejnych obowiązków to codzienność nie tylko w Souter Holdings Poland.

Komisja IP od pierwszego dnia spotkała się z represjami ze strony pracodawcy: zaraz po zebraniu założycielskim zwolniony został przewodniczący komisji zakładowej. Niedługo potem pracę straciła trójka zrzeszonych w związku kierowców. Wszystkie zwolnienia są przedstawiane jako „zmiany organizacyjne” lub ograniczanie liczby kierowców na danej trasie.

W korespondencji z pracodawcą komisja wskazywała, że planowane zwolnienia są niezgodne z Kodeksem pracy i mogą zostać uznane za dyskryminację ze względu na przynależność związkową.

Pracownice i pracownicy nie zamierzają się poddawać. Wszystkie osoby złożyły pozwy o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie. W odpowiedzi na represje komisja zakładowa, współpracując ze strukturami w całej Polsce, rozpoczęła akcję ulotkową zachęcającą do zrzeszenia się w IP.

W tygodniu 14-20 grudnia zaplanowane są akcje protestacyjne w całym kraju. Inicjatywa Pracownicza będzie domagać się przywrócenia do pracy zwolnionych kierowców oraz nagłaśniać kwestie nieadekwatnie niskich płac i łamania przepisów BHP. Główny protest odbędzie się w poniedziałek 14 grudnia o godz. 15:00 pod biurem Souter Holdings Poland w Warszawie, przy al. Niepodległości 18.

Zarówno Kodeks pracy, jak i Konstytucja RP zapewniają wolność zrzeszania się i działalności związkowej. Tylko zorganizowane pracownice i pracownicy są w stanie przeciwstawić się nieuczciwym praktykom pracodawców. Partia Razem wyraża pełną solidarność z pracownikami i pracownicami Souter Holdings Poland i Inicjatywą Pracowniczą oraz domaga się zaprzestania represji wobec osób zrzeszonych w związku zawodowym. Równocześnie wzywamy członkinie i członków Razem oraz wszystkie osoby, dla których prawa pracownicze są wartością, do wsparcia akcji ulotkowych i protestacyjnych w swoich miastach.

Stanowisko zostało przyjęte przez Radę Krajową 14 grudnia 2015 r.