Olsztyn: Kobieca zmiana warty

Przewodni temat spotkania z serii „Kobiety do polityki” to „Kobieca zmiana warty”. 100 lat po otrzymaniu przez Polki praw wyborczych, kobiety w naszym kraju zaczynają głośno domagać się równouprawnienia.

10 stycznia Sejm RP po raz kolejny pokazał, gdzie ma prawa kobiet. Sejm głosami PiS, przy absencji części posłów PO i Nowoczesnej, odrzucił społeczny projekt ustawy „Ratujmy Kobiety”, której przyjęcie przywróciłoby Polkom utraconą w 1993 roku pełnię praw reprodukcyjnych. W wyniku tego do dalszych prac przekazano jedynie projekt wyznaniowych sadystów i fanatyków zaostrzający jeszcze bardziej obecnie obowiązujące nieludzkie prawo. Po raz kolejny elity polityczne zademonstrowały społeczeństwu, że polskie kobiety nie mają prawa samodzielnie decydować o swoim ciele i podejmować najważniejszych życiowych decyzji.

My na to się nie zgadzamy. Nie może być dłużej tak by księża i powolni im politycy decydowali o tym jak powinno wyglądać życie Polek. Dlatego od ponad 2 lat prowadzimy akcję „Kobiety do polityki”: chcemy zachęcić Polki, dotychczas pozbawiane głosu w debacie publicznej, do aktywnego zaangażowania się w politykę i wywalczenia równych praw – tego, czego nie chcą im przyznać mężczyźni w garniturach i sutannach.

Gościnie spotkania to Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (filozofka i pedagożka, z zawodu badaczka oświaty, członkini Zarządu Krajowego Partii Razem, w 2016 roku umieszczona na liście 100 najważniejszych intelektualistów roku magazynu „Foreign Policy”) oraz Monika Grochalska (pracownica naukowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zajmuje się problematyką nierówności społecznych warunkowanych m.in. płcią).

To było wspaniałe spotkanie! Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Monika Grochalska w świetnej formie mówiły o feminizmie,…

Posted by Razem Warmińsko-Mazurskie on 28. januar 2018