Stanowisko ws. wykreślenia koni z listy zwierząt rzeźnych

Partia Razem przyłącza się do ogólnopolskich protestów organizacji działających na rzecz zwierząt przeciwko targom koni organizowanym 5-6 lutego 2017 w Skaryszewie!

Stoimy po stronie słabszych, tych którzy nie mogą bronić się sami i wyrażamy nasz stanowczy sprzeciw wobec niehumanitarnego, miejscami bestialskiego traktowania koni podczas transportu oraz związanego z późniejszym ubojem. Warunki, w których odbywa się długodystansowy transport koni zasługują na stanowczą krytykę. Konie poddawane są wielogodzinnym mękom związanym z podróżą w dramatycznych warunkach, podczas której często brakuje im dostępu do wody i pokarmu. Narażone na wielogodzinny stres, w dużej mierze nie przeżywają nawet podróży. Przeznaczone na ubój konie traktowane są w sposób pozbawiony szacunku należnego żywym istotom!

Mimo, że ze względów kulturowych koni nie jada się w Polsce, nasz kraj jest głównym eksporterem koniny w Europie – Polska eksportuje ponad 90 tys. koni i 5 tys. ton koniny rocznie, co stanowi 59 proc. importu mięsa końskiego do państw UE. Mając na względzie wielowiekową tradycję, w której konie służyły człowiekowi pomocą i towarzyszyły mu w zakresie podobnym jak pies oraz fakt, że są wykorzystywane w terapii opartej na szczególnej więzi emocjonalnej pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, uważamy, że możliwe i niezbędne jest nadanie temu gatunkowi statusu, jaki przysługuje zwierzętom towarzyszącym, takim jak pies lub kot.

Żądamy od polskiego rządu natychmiastowego znowelizowania ustawy i wykreślenia koni z listy zwierząt rzeźnych oraz zmianę statusu konia na zwierzę towarzyszące człowiekowi!