Debata Lewicy 2 września 2017 r.

Debata Lewicy 2 września 2017 r.

Z inicjatywy Partii Razem 2 września 2017 r. w Warszawie odyło się spotkanie polskich lewicowych organizacji, stowarzyszeń oraz związków zawodowych.

Obecni byli przedstawiciele i przedstawicielki związków zawodowych, ugrupowań politycznych, organizacji społecznych oraz takie osoby jak prof. Ryszard Bugaj czy Barbara Labuda.  – Od lat spotykamy się z nimi, gdy trzeba bronić praw człowieka: na protestach pracowniczych i na feministycznych manifach, na blokadach eksmiji i na paradach równości, pod Sejmem i podczas zbiórek podpisów pod inicjatywami obywatelskimi. Nową społeczną lewicę zbudujemy wyłacznie na drodze porozumienia, współpracy, rozmowy i partnerstwa. Dlatego zaprosiliśmy ponad dwadzieścia różnych organizacji społecznych, związków zawodowych, ale także partii politycznych. Budujemy współpracę, która zaowocuje w maratonie wyborczym czekającym nas już wkrótce – mówiła przed rozpoczęciem debaty Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego partii Razem.

Ta debata była również deklaracją otwartości Razem na współpracę wyborczą z innymi organizacjami społecznej lewicy: – Razem wystawi społeczne listy lewicy w wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych. Już dzisiaj zaczynamy od poziomu lokalnego budować partnerstwo i sojusze. We Wrocławiu wystartujemy wspólnie do rady miejskiej. Razem jest jedyną siłą na lewicy, która ma zdolność wystawienia list w wyborach do sejmików całym kraju. To wielka odpowiedzialność i dlatego dziś, na tym spotkaniu chcemy zadeklarować, że naszych listach (do sejmików) znajdzie się także miejsce dla kandydatów wystawianych przez naszych sojuszników: związki zawodowe, organizacje polityczne i ruchy społeczne. Chcemy działać wspólnie z nimi. Wiemy, że razem jesteśmy silniejsi – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Debata podzielona była na trzy panele:

 • Po co (w) Polsce PiS lewica? O roli lewicowej opozycji wobec obecnego rządu
  Goście: Sławomir Broniarz (Związek Nauczycielstwa Polskiego), Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska), prof. Ryszard Bugaj, Adrian Zandberg (Razem)
  Prowadzenie: Julia Zimmermann (Razem) 
 • Antyfaszyzm 2017 – jak walczyć ze skrajną prawicą
  Goście: Paweł Cywiński (Chlebem i Solą), Anna Tatar (Nigdy Więcej), Marcelina Zawisza (Razem)
  Prowadzenie: Maciej Konieczny (Razem) 
 • Między „no logo” a „zawłaszczeniem”, czyli czy i jak możliwa jest współpraca partii i ruchów społecznych, organizacji pozarządowych i związków zawodowych
  Goście: Aleksandra Knapik (Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom), Weronika Śmigielska (Miasto Wspólne), Maciej Józefowicz (Zieloni), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Razem)
  Prowadzenie: Magdalena Malińska (Razem)

Debata Lewicy: Sławomir Broniarz i Ryszard BugajZaproszone osoby odnosiły się do różnych aspektów funkcjonowania lewicy w Polsce. Profesor Ryszard Bugaj ocenił, że PiS nie prowadzi lewicowej polityki podatkowej, zamiast tego utrzymując system korzystny na najzamożniejszych. – Zadaniem lewicy jest skończyć z sytuacją, w której najbogatsi mają niższe obciążenia podatkowe niż niezamożna większość. Konserwatywna polityka społeczna PiS pozostawia duże grupy społeczne bez wsparcia, powinna iść dalej niż 500 plus,w jej centrum powinien znaleźć się obywatel, a nie tylko rodzina z dziećmi. Ale taką zmianę może zaprowadzić tylko demokratyczna lewica. Partia Razem to trzecia – po Polskiej Partii Socjalistycznej i Unii Pracy – próba budowy w Polsce takiej właśnie formacji – powiedział Bugaj.

Z kolei Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP, mówił o konieczności zmian w polityce edukacyjnej. – Wprowadzane przez rząd PiS programy szkolne mają na celu wychowanie nowego obywatela w duchu prawicowych przekonań, prawdopodobnie doprowadzi to do nacisków na nauczycieli i ideologizacji szkoły.

Debata Lewicy: Paulina Piechna-Więckiewicz

Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy i jedna z liderek Inicjatywy Polskiej, podniosła kwestię fałszywego podziału na politykę społeczną i tzw. sprawy światopoglądowe, zaś Anna Grodzka ze stowarzyszenia Społeczeństwo „Fair” zwracała uwagę na komunikację społeczną. -Większość mediów jest prawicowa – na konserwatywną bądź neoliberalną modłę – społeczeństwo nie ma szansy zetknąć się z lewicowym spojrzeniem na globalizację i modernizację. Lewica musi więc zbudować własne media i własne instytucje edukacyjne, ale także – poszukać dróg do ludzi kształtujących opinie.

– Lewica, broniąc wartości takich jak wolne wybory, musi jasno pokazywać, że nie staje w ten sposób po stronie interesów oligarchii. Jednym z powodów, dla których PiS zdobył władzę, była obietnica wstrząśnięcia oligarchicznym systemem, tymczasem w praktyce PiS się w ten system wkomponował. Lewica i związki zawodowe powinny patrzeć na instytucje bez złudzeń, ale ze świadomością, że tylko w ramach demokratycznego państwa prawa mogą skutecznie upominać się o sprawiedliwość społeczną i prawa grup pokrzywdzonych. W państwie, ktore poważnie traktowałoby dialog społeczny, nie dałoby się pod osłoną nocy przepchnąć Eksmisji+ albo – jednoosobową decyzją prezesa Morawieckiego – utopić prospołecznej reformy systemu podatkowego – tak potrzebę obrony demokratycznego państwa prawa przez lewicę uzasadniał Adrian Zandberg, członek zarządu krajowego Razem.

Debata Lewicy: Piotr IkonowiczZdaniem Piotra Ikonowicza z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej siła prawicy wzięła się z obietnicy sprawiedliwego – bo narodowego – kapitalizmu oraz z propozycji wspólnotowej tożsamości. – My musimy stworzyć własną propozycję, Stefan Okrzeja mógłby być naszym bohaterem, zamiast żołnierzy wyklętych – mówił.

Podczas spotkania zdalnie wystąpił Robert Biedroń, który nie mógł zjawić się osobiście. Prezydent Słupska mówił, że lewica musi jednoznacznie odrzucić neoliberalizm. Zwracał uwagę na hasła hiszpańskiego Podemos, które mówi o potrzebie odzyskania demokracji i oddania głosu ludziom, którym głos został odebrany: – Róbmy politykę, w której nikt nie jest pozostawiony sam – apelował.

W spotkaniu wzięli udział udział przedstawicielki i przedstawiciele następujących organizacji: