NSZ nie byli bohaterami!

NSZ nie byli bohaterami!

Dziś polski Sejm jednogłośnie uczcił hitlerowskich kolaborantów z Brygady Świętokrzyskiej. Na sali nie znalazł się nikt, kto miałby odwagę zaprotestować.

Obchodzoną 20 września 75 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych polski Sejm postanowił uczcić uchwałą oddającą hołd żołnierzom NSZ. Podkreśla ona ich bohaterstwo i współdziałanie z AK w walce z okupacją tak niemiecką, jak i sowiecką, szczególnie podkreślając znaczenie Brygady Świętokrzyskiej, która po wojnie przedostała się na Zachód, chcąc kontynuować walkę z komunistami. Pomija za to milczeniem kolaborację z Niemcami, zabójstwa Żydów zbiegłych z gett, zbrodnie na ludności cywilnej i zwalczanie lewicowej partyzantki. Ręka w rękę z PiS i Kukiz’15 zagłosowały wszystkie kluby poselskie, w tym liberałowie z Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej. Obecnych na sali eneszetowców oklaskiwano na stojąco, skandując „Cześć i chwała bohaterom”, a poseł .Nowoczesnej, Zbigniew Gryglas, wystąpił z opaską NSZ na ramieniu.

Współpraca Brygady Świętokrzyskiej z Gestapo układała się tak dobrze, ze Niemcy planowali wykorzystanie jej w walkach na froncie wschodnim. Kiedy Brygada Świętokrzyska chciała dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych podlegających rządowi londyńskiem, ten odmówił – bo wcześniej nie podporządkowała się Państwu Podziemnemu i kolaborowała z nazistami. Posłowie i posłanki Rzeczpospolitej Polskiej uczcili antysemickich morderców, takich jak Hubert Jura „Tom” – odpowiedzialny za mordy na Żydach i skazany przez AK na karę śmierci za kolaborację! Również zbrodnie oddziałów NSZ na ludności cywilnej są dobrze udokumentowane oraz uznawane nawet przez Instytut Pamięci Narodowej, ale uchwała Sejmu stwierdza jednoznacznie, ze NSZ, w tym kolaboranci z BS „dobrze zasłużyli się Ojczyźnie”

– komentowała Julia Zimmermann z zarządu krajowego Razem.

Justyna Samolińska, również członkini zarządu krajowego Razem, nie pozostawiła suchej nitki na decyzji parlamentarzystów, podkreślając jej współczesny kontekst:

Dzisiejsze głosowanie to hańba! Polska jest krajem głęboko naznaczonym zbrodniami hitleryzmu.  To nie przypadek, że Brygada Świętokrzyska zostaje uznana za „bohaterski” oddział właśnie w 2017 roku. Ulicami polskich miast maszerują hojnie sponsorowani z publicznych pieniędzy brunatni chłopcy z ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Co chwila słyszymy o kolejnym pobiciu na tle rasistowskim, a Jacek Międlar świętuje swoją bezkarność – za jego odrażające, antysemickie przemówienia nie grozi juz w Polsce kara, za to niedługo wyjdzie jego książka o Hitlerowskim tytule Moja walka. Ministerstwo Spraw Zagranicznych broni „prześladowanego” w Danii polskiego kibica – bandyty i neonazisty z wytatuowaną swastyką i portretem Hitlera. Na to, co się dzieje, zgadza się nie tylko rząd PiS czy nacjonaliści z Kukiz’15 – jak widać, podoba się to także Platformie Obywatelskiej i .Nowoczesnej.

Dlatego apelujemy do PO i .Nowoczesnej – opamiętajcie się, nie wspierajcie nacjonalistów!

Więcej o tym, jak obecne władze wspierają skrajną prawicę można dowiedzieć się ze strony naszej akcji Zero Tolerancji.