Toruń: Marsz Równości

Toruń: Marsz Równości

14 października 2017 ulicami Torunia przeszedł pierwszy w historii tego miasta Marsz Równości, organizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności i osoby sojusznicze. Do tej pory takie manifestacje odbywały się wyłącznie w największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W sumie w toruńskim marszu wzięła udział imponująca liczba około 1500 osób, w tym między innymi – członkinie i członkowie Razem z całej Polski.

Niezmiernie cieszy, że osoby LGBTQ coraz śmielej walczą o swoje prawa – a także że konsekwentnie rośnie liczba osób heteronormatywnych, które solidarnie wpierają równościowe postulaty, sprzeciwiają się homofobii i żądają sprawiedliwości dla jej ofiar. Razem wspiera tę walkę, a postulaty zebrane w Karcie praw LGBT stanowią część naszego programu.

Na miesiąc przed Marszem próbowała go nieskutecznie zablokować trójmiejska komórka fundacji „Pro – Prawo do Życia”, zgłaszając w Urzędzie Miasta szereg zgromadzeń na najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta. W dniu Marszu zgromadzeni na kontrmanifestacji nacjonaliści i fanatyczni „obrońcy życia i rodziny” przygotowali konfrontację, która została udaremniona przez Policję. Niestety, po zakończeniu Marszu działacze i działaczki Stowarzyszenia Tolerado zostały zaatakowane przez nacjonalistyczną bandę – „obrońcy wartości” okradli ich z banera i flag, ale na szczęście żadne z nich nie doznało obrażeń.

Szerszą relację z wydarzenia można przeczytać na stronie Razem Toruń.