Szczecin, Kobylanka: Przywróćmy brakujące autobusy!

Szczecin, Kobylanka: Przywróćmy brakujące autobusy!

Mieszkanki i mieszkańcy podszczecińskiej gminy Kobylanka skarżą się, że autobusy omijają ich miejscowość. „Na trasie ze Stargardu do Szczecina jest zdecydowanie za mało busów! Zwłaszcza rano, gdy wiele osób spieszy się do pracy. A niektórzy kierowcy w ogóle nie przejeżdżają ‘starą’ trasą, tylko za Lipnikiem wjeżdżają od razu na obwodnicę” [1].

Ich skargi jak w soczewce skupiają problemy wynikające z niedostatecznie rozwiniętej sieci połączeń autobusowych i kolejowych, z jakimi boryka się wiele gmin w województwie i w kraju. Często skazane są one na łaskę i niełaskę firm transportowych, dla których jedynym kryterium utrzymywania połączeń jest ich opłacalność.


Szczecin znajduje się na miejscu czwartym od końca wśród miast wojewódzkich pod względem średniej liczby połączeń komunikacji publicznej z okalającymi gminami [2]. Często po prostu trudno dojechać – na przykład do pracy, do szkoły lub do lekarza.

Dlatego w programie partii Razem dla samorządu postulujemy m.in.:
AUTOBUS W KAŻDEJ MIEJSCOWOŚCI – doprowadzenie linii autobusowych do każdego miasta i wsi sołeckiej bez dostępu do sieci kolejowej i zintegrowanie systemu połączeń autobusowych z połączeniami kolejowymi
BEZPŁATNY TRANSPORT – wprowadzenie na terenie całego województwa bezpłatnej komunikacji dla uczniów i opiekunów osób niepełnosprawnych oraz stworzenie kompleksowego systemu ulg dla seniorów i rodzin
ROZKŁAD JAZDY PISANY Z MIESZKAŃCAMI – wprowadzenie zintegrowanego, kolejowo-autobusowego rozkładu jazdy, gdzie dowolną trasę będzie można przebyć na jednym bilecie. Rozkład powinien być tworzony na podstawie regularnych konsultacji społecznych, dzięki którym lokalne społeczności zyskają wpływ na jego kształt.
PRZEZ GRANICĘ Z TRANSPORTEM PUBLICZNYM – należy rozbudować połączenia kolejowe i autobusowe z miejscowościami na terenie Niemiec.

Efektywny transport regionalny to wygoda obywatelek i obywateli oraz warunek wydajności lokalnej gospodarki. Wymaga on wsparcia samorządu i państwa!

Mieszkanki i mieszkańcy podszczecińskiej gminy Kobylanka skarżą się, że autobusy omijają ich miejscowość. „Na trasie ze…

Publicerat av Razem Szczecin den 21 februari 2018