Częstochowa tęczy nie chowa! I Marsz Równości w Częstochowie

Częstochowa tęczy nie chowa! I Marsz Równości w Częstochowie

W niedzielę, 8 lipca, odbył się I Marsz Równości w Częstochowie, współorganizowany przez Marsz Równości w Częstochowie, Częstochowę bez Uprzedzeń i Razem Częstochowa.

#TĘCZOCHOWA

Częstochowa to kolejne w tym roku miasto, którego ulicami przeszedł Marsz Równości. Podobnie jak w innych miejscowościach, nie obyło się bez problemów – na planowanej trasie marszu i w jego okolicach przeciwnicy równości i radości zarejestrowali kilkanaście kontrdemonstracji i konkurencyjnych przemarszów, próbując zablokować to historyczne wydarzenie. Szczęśliwie, ich sztuczki zawiodły.

Częstochowa tęczy nie chowa!

Wiele członkiń i członków Razem nie tylko uczestniczyło w I Marszu Równości w Częstochowie, ale aktywnie włączyło się w jego organizację. W trakcie kolorowego pochodu Alejami Najświętszej Maryi Panny przemawiała też Julia Zimmermann z zarządu krajowego Partii Razem:

To jest kolejny pierwszy Marsz Równości w Polsce – wczoraj byłam w Opolu, tydzień temu w Rzeszowie. Polska jest coraz bardziej tęczowa! Ale to nie znaczy, że nasza walka się skończyła! Razem wywalczymy nasze prawa – bo nikt ich nam nie da! Razem wywalczymy równość małżeńską, edukację równościową i seksualną czy hostele interwencyjne dla młodzieży LGBTQiA!

Próby zakłócenia Marszu

Próby zablokowania I Marszu Równości w Częstochowie nie zakończyły się na sztuczkach formalnych. Na całej trasie Marszu stawały usuwane przez policję blokady agresywnych nacjonalistów czy kładących się krzyżem fanatyków religijnych, a kolorowy tłum co i rusz obrzucany był obelgami. Mieliśmy na to jedną odpowiedź: Kochamy was! Za rok też tu będziemy!

Co trzeba zrobić, żeby skończyć z dyskryminacją ze względu na orientację i tożsamość seksualną w Polsce? Przeczytaj Kartę Praw LGBT Partii Razem!