Queerować każde może! I Marsz Równości w Opolu

7 lipca ulicami Opola przeszedł I Marsz Równości, organizowany przez lokalną grupę Tęczowe Opole.

Na placu Ignacego Daszyńskiego zebrało się około 1000 uczestników i uczestniczek, którzy i które wzięły udział w kolorowym i wypełnionym muzyką pochodzie. Finalnym punktem przemarszu był plac pod Amfiteatrem Tysiąclecia.

I Marsz Równości w Opolu

Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Opolu, organizowane w kilkunastu miastach w całej Polsce. Razem włącza się w organizacje marszy równości i tak samo było też w Opolu. Do zgromadzonych uczestniczek i uczestników przemawiali Julia Zimmermann i Michał Mierzwa z zarządu krajowego Partii Razem.

Queerować każde może

Hasło marszu “Queerować każde może” było nawiązaniem do występu w opolskim amfiteatrze Jerzego Stuhra, który ponad 40 lat temu prezentował tam piosenkę “Śpiewać każdy może”. I Marsz Równości ogłosił też 9 postulatów:

  1. Podpisanie przez prezydenta Opola Karty Różnorodności.
  2. Skuteczna ochrona przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem.
  3. Małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci.
  4. Ułatwienia w procesie medycznym i prawnym potwierdzenia płci dla osób trans.
  5. Rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna w każdej szkole.
  6. Równość płci – kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia.
  7. Opole dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i seniorek, rodziców z dziećmi, osób na rowerach i zwierząt domowych.
  8. Integracja i poszanowanie lokalnych społeczności.
  9. Opolszczyzna przyjaznym domem dla uchodźców, uchodźczyń i ludzi wielu kultur, szczególnie mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region.

Próby zakłócania

W okolicy miejsca zbiórki Marszu pojawiła się garstka próbujących zakłócić go nienawistnymi okrzykami nacjonalistów. Jedyne, co im się udało, to przypomnieć uczestnikom i uczestniczkom Marszu, jak ważna jest nasza solidarność.

Co trzeba zrobić, żeby skończyć z dyskryminacją ze względu na orientację i tożsamość seksualną w Polsce? Przeczytaj Kartę Praw LGBT Partii Razem!