Weto pod Pałacem Prezydenckim

Weto pod Pałacem Prezydenckim

Prawo i Sprawiedliwość robi właśnie skok na wolne i niezależne wybory. Wykańcza Sąd Najwyższy i przy okazji szykuje przekręt w wyborach europejskich. Wyjdźmy znów na ulice!

Rok temu spędziliśmy lato na ulicach, bo się w nas gotowało. Mieliśmy dość łamania prawa przez rządzących. Mieliśmy dość bezradności sejmowej opozycji. Dziesiątki tysięcy “spacerowiczów” zrobiły władzom niespodziankę. Pokazaliśmy, że nie będziemy obojętnie patrzeć na rozwalanie naszego państwa. To dzięki tym demonstracjom niezależny Sąd Najwyższy jeszcze istnieje.

Co jest nie tak z ustawą o Sądzie Najwyższym i nową ordynacją do Parlamentu Europejskiego?

Ustawa o SN to w istocie ostateczne pozbawienie go niezależności. Zaś nowa ordynacja do PE to zwykły przekręt. Ustawiają zasady wyborów pod siebie, bo boją się demokracji. Boją się nas. Majstrują przy okręgach wyborczych i liczbie mandatów, wprowadzają progi wyborcze, żeby utrudnić start demokratycznym, oddolnym partiom i ruchom. Ten przekręt łamie prawo europejskie – przyznali to nawet senaccy prawnicy. Zamiast wolnych wyborów ma być hucpa pod dyktando jednej partii.

Czego naprawdę potrzebują polskie sądy?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że “naprawiają polskie sądy”. Bzdura! Żadna z ustaw przepychanych przez PiS nie polepszy polskiego sądownictwa. Żadna z tych ustaw nie sprawi, że polskie sądy będą działały szybciej. Te zmiany nie są po to, by wymiar sprawiedliwości był bardziej dostępny i przyjazny dla zwykłego obywatela/obywatelki. PiS-owskie ustawy sądowe są po to, by rządzący mogli łatwo uniewinniać swoich kolesi albo unieważnić przegrane przez siebie wybory.

Polskie sądy potrzebują mądrych reform. Polki i Polacy powinni mieć powszechny dostęp do pomocy prawnej, mieć niższe opłaty sądowe i większe możliwości zwolnień od kosztów sądowych. Pracę sądów da się usprawnić poprzez wzmocnienie personelu pomocniczego i przeniesienie części spraw m.in. na notariuszy.

To tylko kilka z rozwiązań, które mogą uczynić polski wymiar sprawiedliwości lepszym i bardziej dostępnym. Podporządkowanie sądów partii rządzącej doprowadzi zaś tylko do patologii i coraz większej niesprawiedliwości.

Wybierz demokrację!

Demokracja to prawo wyboru. Chcemy, żeby nasz głos naprawdę się liczył. Nie dajmy go sobie odebrać! Widzimy się dziś o 18.30 pod Pałacem Prezydenckim! Wydarzenie “Weto pod Pałacem Prezydenckim” Partia Razem współorganizuje wraz z Warto, Inicjatywą Polska, Wolnym Miastem Warszawa i Partią Zieloni.