Razem zawsze było, jest i będzie za sprawiedliwym odejściem od energetyki opartej na paliwach kopalnych. Zawsze będziemy stać po stronie odnawialnych źródeł energii, energii atomowej i przygotowania kraju na nadchodzący kryzys klimatyczny. Dlatego z rosnącym niepokojem przyglądamy się pracom wokół uruchomienia kopalni odkrywkowej w Złoczewie na terenie województwa łódzkiego. Otwarcie grozi katastrofalnymi konsekwencjami dla środowiska i rolnictwa w zachodniej części naszego regionu, takimi jak znaczące obniżenie lustra wód gruntowych. To spowoduje duże utrudnienie dla upraw lub nawet je uniemożliwi.

Województwo łódzkie już teraz mierzy się z ogromnymi problemami z dostępnością wody w okresie letnim, spowodowanymi suszą klimatyczną w regionie i konsekwencjami wynikającymi z wciąż działającej  kopalni odkrywkowej w Bełchatowie. Nadmienić należy, że z roku na rok opadów nad centralną Polską jest coraz mniej. Nad regionem sieradzkim w 2019 roku spadło mniej deszczu niż w Marrakeszu, Jerozolimie, czy Atenach. Rolniczy region pozbawiony wody z nieba przez globalny kryzys klimatyczny, w wyniku odkrywki w Złoczewie, zostanie pozbawiony również wody, którą może pobierać ze studni głębinowych. Podobnie jak wielu naukowców hydrologów, a także społeczników, jesteśmy zdania, że kopalnia odkrywkowa może pogorszyć też dostępność wody dla mieszkanek i mieszkańców województwa łódzkiego, nie tylko samych rolników.

Jak wiemy, spośród paliw kopalnych to węgiel brunatny generuje największe emisje gazów cieplarnianych w przeliczeniu na kilowatogodzinę, przez co odejście od jego wykorzystywania w energetyce powinno być priorytetem. Polska potrzebuje pilnej, ogólnokrajowej debaty o transformacji energetycznej i odejściu od spalania węgla przy jednoczesnym zadbaniu o interes dotychczasowych pracowników kopalni i elektrowni, by wyeliminować prawdopodobieństwo pogorszenia ich warunków życia i możliwości znalezienia pracy.

Jako partia, dla której prawa pracownicze i dbałość o godne warunki życia Polek i Polaków, rozumiemy wagę problemu, który leży u podstaw planów rządu w sprawie uruchomienia, a także stanowiska związków zawodowych związanych z KWB Bełchatów i elektrownią węglową. Konieczne jest odejście od węgla, jednak niemożliwe jest pozostawienie tak wielu pracowników “na lodzie”. Jedynym pomysłem na uratowanie bełchatowskiej elektrowni, przy jednoczesnym wykorzystaniu infrastruktury, jest stworzenie w jej miejscu elektrowni jądrowej, a także inwestowanie w odnawialne źródła energii i tworzenie miejsc pracy w tym sektorze.

Dlatego jako Zarząd Okręgu Łódzkiego partii Razem jesteśmy przeciwni powstaniu odkrywki węgla brunatnego Złoczew.

Stanowisko podjęto jednogłośnie.

Fot: Mika Baumeister