Dobro Puszczy leży na sercu całej Polsce! W wielu miastach organizowane są akcje przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej i jednocześnie domagające się jej lepszej ochrony. Także mieszkańcy Puszczy Białowieskiej, którzy są za jej lepszą ochroną, zorganizowali lokalną akcję w Białowieży – pokazywali różnice pomiędzy tym, jak z gradacją kornika radzi sobie sama Puszcza, a jak leśnicy, stając w obronie naturalnych procesów.

https://www.facebook.com/razemdlapuszczy/posts/987723414637458

Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce - ostatni w Europie nizinny las o charakterze naturalnym, który jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, których nie można już spotkać nigdzie indziej. Można na jej terenie zobaczyć fragmenty lasów, jakie przed wiekami porastały Europę. Dlatego należy traktować ją w wyjątkowy sposób - jest częścią naszego dziedzictwa narodowego i razem musimy zrobić wszystko, żeby ją chronić. Mamy tylko jedną Puszczę Białowieską - i nie da się jej zastąpić!

W najbliższym czasie Minister Środowiska może podjąć decyzję, która grozi tym, że Puszcza Białowieska zostanie zniszczona i zmieni się w plantację drzew. Akceptując aneks do Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża, minister doprowadzi do wielokrotnego zwiększenia wycinki, a tym samym złamie umowę społeczną z 2012 roku, która oparta została na rozwiązaniach zaproponowanych przez zespół ds. Puszczy przy prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Pretekstem do takiej wycinki jest „walka z kornikiem drukarzem” – jednak kryje się za nią motyw ekonomiczny. A przecież Puszczy Białowieskiej nie można przeliczać na złotówki, ani na metry sześcienne drewna do pozyskania. To wyjątkowy ekosystem, który radzi sobie doskonale od tysięcy lat bez ingerencji człowieka. Swój sprzeciw wobec zwiększenia wyrębu Puszczy wyraziły najwybitniejsze autorytety naukowe i instytucje odpowiedzialne za ochronę przyrody, m. in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego.

Dodatkowo planowane zwiększenie wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej, w tym wycinka w 100-letnich i starszych drzewostanach, jest niezgodne z zasadami jej ochrony jako Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także może spowodować wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce.

Decyzja o zwiększeniu wyrębu drzew, którą podejmuje Minister Środowiska to pod każdym względem fatalne posunięcie i krok w kierunku nieodwracalnego zniszczenia Puszczy.

PODPISZ PETYCJĘ: http://kochampuszcze.pl/