Petycje Razem ws. refundacji szczepień

Dziś w całym kraju zwracamy się do Sejmików Wojewódzkich o stworzenie wojewódzkich programów refundacji szczepień. Wojewódzki program zapewni dostęp do bezpłatnych szczepień osobom, których z racji dochodów nigdy nie byłoby na nie stać. Na zbudowaniu odporności grupowej zyska cała społeczność.

Szczepionki to zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Dzięki szczepionkom śmiertelne choroby, które dręczyły poprzednie pokolenia, znamy dziś tylko z książek. Dlatego z oburzeniem przyjęliśmy ostatnie wypowiedzi premier Beaty Szydło i ministra Patryka Jakiego.

Pani premier Beata Szydło w wywiadzie dla Radia Maryja wdzięczyla się do wrogów szczepień. Poinformowała, że spotyka się z nimi i chce uwzględniać ich postulaty. Na antenie radia stwierdziła także, że decyzja o szczepieniu to „trudny wybór”. Pani premier – szczepienie dzieci to nie jest żaden trudny wybór. Szczepienia to bezpieczna i skuteczna procedura medyczna, która chroni nas i nasze dzieci przed chorobami zakaźnymi.

W ostanich latach mamy do czynienia z prawdziwą epidemią antyszczepionkowej głupoty. W internecie rozposzechniane są kłamstwa i zabobony na temat szczepionek. Zdezorientowani rodzice są atakowani i straszeni zmyślonymi informacjami na ten temat. Niektórzy z nich ulegają antyszczepionkowej histerii. Rząd powinien jak najszybciej rozpocząć kampanię informacyjną odkłamującą mity o szkodliwości szczepień. Zamiast tego premier rządu publicznie stwierdza, że „nie wie, czy szczepionki działają”. To nie pierwszy przypadek, kiedy rządzący podlizują się antyszczepionkowcom. Wcześniej szczepionki krytykował minister Patryk Jaki. To skandal i nieodpowiedzialność! Domagamy się od rządu aby publicznie i oficjalnie odciął się od antyszczepionkowej propagandy. Beata Szydło oraz wiceminister Patryk Jaki powinni wycofać się ze swoich nieodpowiedzialnych wypowiedzi i przeprosić za nie.

Partia Razem uważa, że państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom opiekę zdrowotną, zgodną z najnowszym stanem wiedzy medycznej. Dlatego proponujemy rozszerzenie programu darmowych szczepień. Szczepienia są bezpiecznym i skutecznym sposobem redukcji zagrożeń związanych z występowaniem chorób zakaźnych. Ale tylko powszechność szczepień pozwala na pełną skuteczność.

Proponujemy wprowadzenie prostej zasady: wszystkie szczepienia ochronnej, które są rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, powinny być dostępne bezpłatnie. Niestety, dziś wiele nowoczesnych szczepienień ochronnych nie jest refundowanych przez NFZ. Pełen pakiet nowoczesnych szczepień kosztuje nawet kilka tysięcy złotych – i bardzo wielu polskich rodzin na niego nie stać. Partia Razem chce, aby rozszerzyć ustawowy program szczepień o nowe szczepionki. Zabezpieczenie obywateli przed żółtaczką A i B, wirusem HPV oraz kleszczowym zapaleniem mózgu leży w interesie całego społeczeństwa.

Chcemy także wprowadzenia bezpłatnych szczepień na grypę dla pracowników Zakładów Opieki Zdrowotnej i aptek. Te grupy zawodowe są narażone na szczególne niebezpieczeństwo.

Dlatego, w oparciu o artykuł 221 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, zwracamy się z petycją do samorządów wojewódzkich o objęcie refundacją na terenie województwa w ramach regionalnego programu zdrowotnego szczepień zalecanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (dział II PSO).
Zwracamy się również o objęcie refundacją w ramach regionalnego programu szczepień na grypę dla personelu Zakładów Opieki Zdrowotnej i aptek na terenie województwa.

Petycje złożono w siedzibach marszałków województw w miastach wojewódzkich: Rzeszów, Zielona Góra, Toruń, Wrocław, Lublin, Białystok, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Opole, Kraków, a dodatkowo w urzędach marszałkowskich w Piotrkowie Trybunalskim, Jeleniej Górze i Gorzowie.