Koniec z rajami podatkowymi!

Na konferencji prasowej przed budynkiem Wielkopolskiego Centrum Nowych Technologii Waldemar Witkowski (jedynka na liście Lewica Razem w Wielkopolsce) i Maciej Szlinder (trójka na liście) mówili konieczności zmian podatkowych w Unii Europejskiej.
Ponad bilion euro rocznie tracimy w UE na unikaniu opodatkowania – mówił Maciej Szlinder. – Wewnątrz Unii funkcjonują raje podatkowe, jak chociażby Luksemburg, którego ówczesny premier (a dzisiaj szef Komisji Europejskiej) Jean-Claude Juncker podpisał 300 tajnych porozumień obniżających podatki korporacjom. Irlandia stosuje dumping podatkowy pobierając jedynie 12,5 proc. CIT.

Musimy skończyć z równymi i równiejszymi. Dlatego:

  • wprowadzimy jednolitą stawkę CIT w całej UE,
  • zmusimy wszystkie firmy, których obroty przekraczają 50 mln euro rocznie do publikacji sprawozdań finansowych w Internecie,
  • majątek korporacji dopuszczających się oszustw podatkowych będzie przepadał na rzecz kraju, z którego wyprowadzają swoje zyski.

Wprowadzimy także podatek od transakcji finansowych (podatek Tobina), aby ograniczyć spekulacje i inwestować w realną, nowoczesną gospodarkę i rozwój – mówił Waldemar Witkowski. – Między innymi rozwój takich miejsc jak Wielkopolskie Centrum Nowych Technologii, które jest jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej.