Razem i PSL popierają inicjatywę „Psycholog w każdej szkole”

Trwa zbiórka podpisów pod uczniowskim projektem ustawy “Psycholog w każdej szkole”. Poparcie dla projektu wyrazili dziś w imieniu swoich partii posłowie: Marcelina Zawisza z Razem i Władysław Teofil Bartoszewski z PSL.

Inicjatywa obywatelska “Psycholog w każdej szkole” to oddolny projekt, przygotowany przez uczniów i uczennice. Chcą, żeby każda szkoła w Polsce oferowała swoim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom profesjonalną pomoc psychologiczną. Najstarsze osoby w komitecie Inicjatywy ustawodawczej mają po 19 lat.

Wśród młodzieży dramatycznie rośnie liczba samobójstw i prób samobójczych. Młodzi coraz częściej borykają się z zaburzeniami psychicznymi. Szczególnie w okresie pandemii widać, że troska o zdrowie psychiczne jest bardzo ważna, a dziś tylko w około połowie szkół uczniowie mają dostęp do opieki psychologicznej. To za mało – mówił dziś w Sejmie na wspólnej konferencji prasowej inicjatorów projektu i posłów Razem oraz PSL, Mikołaj Wolanin, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej i członek Fundacji na rzecz Praw ucznia, która firmuje ustawę.

Wolanin podkreślił, że w 2018 roku Minister Anna Zalewska w imieniu rządu PiS zapowiadała, że psycholog będzie dostępny w każdej szkole. – Niestety na zapowiedziach się skończyło, więc musieliśmy wziąć sprawę w swoje ręce. Nasza petycja do Ministerstwa Edukacji Narodowej nic nie dała, dlatego zdecydowaliśmy się na obywatelską inicjatywę ustawodawczą – opowiada.

Zbiórka podpisów kończy się w drugiej połowie grudnia, dlatego inicjatorzy ustawy zachęcają do jak najszybszego podpisania się pod projektem. Ze względu na pandemię podpisy są zbierane przede wszystkim drogą pocztową.

Do pełnoletnich obywateli i obywatelek apelujemy o podpis, a do polityków – o poparcie. Młodzież naprawdę potrzebuje profesjonalnego psychologicznego wsparcia. Mamy nadzieję, że po zebraniu wymaganych 100 tysięcy podpisów projekt zostanie przegłosowany w Sejmie, a proponowane rozwiązania zaczną działać. Dziękujemy za poparcie partii Razem oraz Polskiemu Stronnictwu Ludowemu i liczymy na podobny ruch ze strony największych ugrupowań – stwierdziła Oliwia Wyrzykowska z Fundacji na rzecz Praw Ucznia.

Marcelina Zawisza, posłanka partii Razem, zadeklarowała pełne poparcie jej ugrupowania dla projektu. – Jeśli w szkole nie ma pomocy psychologicznej, młody człowiek, który styka się z agresją, przemocą, brakiem akceptacji czy innymi problemami, ma poczucie, że został sam. Że dorośli go zawiedli. I ma rację. Jeśli chcemy, żeby problemy młodych ludzi były dostrzegane i rozwiązywane jak najszybciej, to musimy podjąć realne działania i zapewnić pomoc psychologiczną w każdej szkole – skomentowała Zawisza. Dodała, że gdyby ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią nie udało się zebrać podpisów pod ustawą, partia Razem będzie szukała poparcia dla projektu w Sejmie.

Często mówi się, że młodzi ludzie nie interesują się sprawami publicznymi. Ta inicjatywa to dowód, że to nieprawda – stwierdził poseł Władysław Teofil Bartoszewski z PSL. – Ten projekt jest bardzo potrzebny, bo psychologów jest o połowę za mało. I powinna go poprzeć każda partia. Ja jestem z PSL, czyli z centroprawicy, i nie mam problemu, żeby w tej kwestii współpracować z lewicową partią Razem. Bo to nasz obowiązek pomóc młodzieży. Zrobimy wszystko, żeby zdobyć poparcie dla ustawy także w Senacie – zapewnił poseł PSL.

Komitet inicjatywy apeluje, aby nadsyłać podpisy nie później niż 5 grudnia. Wszystkie informacje o projekcie i adres do wysyłania kart z podpisami można znaleźć NA TEJ STRONIE.