Rząd przyjął projekt specustawy dotyczącej wsparcia uchodźców z Ukrainy. Nowe prawo ma między innymi ułatwić otrzymanie statusu legalnego pobytu i pracy w Polsce. Taki status przysługiwałby danej osobie przez 18 miesięcy. Specustawa ma też stanowić wsparcie dla osób, które udzielają pomocy Ukraińcom np. w postaci mieszkania.
Jest to projekt niezmiernie potrzebny, ponieważ już ponad milion obywateli Ukrainy dotarło do naszego kraju – mówił poseł Wiesław Szczepański. – Myślę, że kolejne tygodnie pokażą czy ta liczba nie będzie podwojona, czy też nie potrojona. Jako klub Lewicy zorganizowaliśmy dziś spotkanie różnych środowisk: związkowych, charytatywnych, czy też organizacji społecznych, tak aby rozpocząć konsultację tego projektu, który już jutro rano odbędzie pierwsze czytanie, potem stanie na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a wieczorem zostanie uchwalona. Jako przewodniczący tej komisji gwarantuje, że będzie nad nim pracować bardzo szybko.

To, co w ostatnich dniach zrobiły Polki i Polacy dla uchodźców z Ukrainy zapisze się złotymi głoskami na kartach naszej historii. Jednak nie należy opierać wszystkiego na barkach społecznej aktywności i wolontariatu. Czas, żeby do tego dołączyło państwo.
Będzie nas w Polsce więcej niż dotąd i jest to wielkie wyzwanie, które stoi przed naszym społeczeństwem oraz naszym państwem – mówił na konferencji poseł Razem, Adrian Zandberg. – W tych ostatnich dniach widzieliśmy niesamowitą mobilizację polskiego społeczeństwa. Polacy pokazali, że to wielu uważało za niemożliwe jest możliwe. Pokazaliśmy ogromną ilość empatii, otwartości, serca i zaangażowania. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy w tę pomoc się włączyli. Uważamy, że było to po prostu wspaniałe. Ale teraz, po tej fali mobilizacji i społecznej aktywności, czas na to, aby pałeczkę przejęło państwo i wzięło na siebie obowiązek zapewnienia realnego wsparcia tym wszystkim osobom, które uciekają do Polski przed wojną. Tutaj nie wystarczy tylko liczenie na wolontariuszy oraz społeczną aktywność, muszą zacząć działać instytucje. Dlatego się cieszymy, że ta ustawa szybko trafiła do parlamentu, są tam doraźne rozwiązania, które trzeba przyjąć już teraz. Jest jasnym, że w kolejnych miesiącach będziemy pracować w parlamencie nad kolejnymi jej edycjami. Ale tu i teraz trzeba przyjąć te podstawowe zasady, które ludziom uciekającym przed wojną otworzą szansę na względnie normalne życie razem z nami.

https://youtu.be/NRBk7M_5A7A

Przedstawiciele klubu spotkali się dzisiaj z przedstawicielami i ekspertami związków zawodowych, z organizacjami społecznymi i zebraliśmy ich głosy, uwagi i propozycje tego w jaki sposób pomagać lepiej. Lewica wspiera prace nad tą ustawą i prace nad nią muszą przebiegać szybko.
Od pierwszych chwil rosyjskiej agresji Polki i Polacy wykazują się niesamowitą aktywnością – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Otwierają swoje serca i domy dla tych, którzy uciekają przed wojną i szukają u nas w Polsce schronienia. Serdecznie dziękujemy każdej i każdemu, kto w ostatnim czasie zaangażował się udzielanie pomocy. Dziękując mamy świadomość, że teraz nadszedł czas na państwo. Dlatego też z ogromną przychylnością przyjmujemy ustawę, którą w tym tygodniu parlament będzie procedował. Chcemy pomóc, aby ta ustawa była jak najlepsza. Dlatego też dzisiaj zorganizowaliśmy spotkanie z ekspertami i organizacjami pozarządowymi, ich uwagi posłużą nam, aby udoskonalić ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy, ale także przygotowywać kolejne projekty legislacyjne, które bez wątpienia będą potrzebne. Na poprzednim posiedzeniu Sejm przyjął uchwałę jednoznacznie popierającą członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Dziś Polska ma szansę sprawdzić ten postulat w działaniu, ponieważ jest szansa zrównania praw Ukrainek i Ukraińców z prawami polskich obywateli. Chodzi o tak fundamentalne sprawy jak dostęp do dachu nad głową, dostęp do ochrony zdrowia, czy też edukacji oraz pomocy społecznej. Stoimy przed ogromną szansą, ale też wyzwaniem. Mamy świadomość, że tak jak w przypadku pomocy humanitarnej przed nami maraton a nie sprint. Ta ustawa będzie pierwszym rozwiązaniem, aby wyjść naprzeciwko potrzebom uciekających przed wojną uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Będziemy przygotowywać kolejne projekty oraz zgłaszać kolejne inicjatywy legislacyjne, które będą adresowały potrzeby w zakresie różnych obszarów funkcjonowania naszego państwa: ochrony zdrowia, polityki społecznej, rynku pracy, czy też edukacji. W każdym z tych obszarów będziemy współpracować ze stroną społeczną, ponieważ to lekarze, pielęgniarki, czy też nauczyciele będą na pierwszej linii sprostania wielkiemu wyzwaniu, przed którym stanęło polskie państwo. Serdecznie zapraszamy do współpracy! Kładziemy swoje ręce na pokład i cieszymy się, że tak wiele osób oraz organizacji chce współpracować, żeby nasze państwo, nasz wspólny dom był dobry także dla tych, którzy szukają w nim schronienia.

Zdjęcia: Dawid Dobrogowski