Stanowisko ws. prób zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

Stanowczo protestujemy przeciwko dalszemu ograniczaniu prawa kobiet do aborcji. Rzekomo broniąc życia zarodków i płodów, PiS, Kościół katolicki i prawicowe organizacje pozarządowe dążą do dalszego ograniczenia prawa kobiet do decydowania o swoim ciele i życiu oraz narzucenia im skrajnie konserwatywnej obyczajowości seksualnej. W zakazie aborcji nie chodzi o ochronę życia – gdyby tak było, środowiska popierające taki zakaz dążyłyby do ograniczenia liczby niechcianych ciąż, opowiadając się za powszechną edukacją seksualną i szeroką dostępnością środków antykoncepcyjnych (w tym antykoncepcji awaryjnej, która według planów PiS ma stać się wkrótce znów dostępna wyłącznie na receptę).

Zakaz aborcji jeszcze bardziej uderzy w kobiety najuboższe – zmuszone do płacenia wygórowanych cen za zabieg w podziemiu aborcyjnym (którego cena z całą pewnością jeszcze wzrośnie) lub na pokątne przerywanie ciąży w niebezpiecznych warunkach – a także w kobiety i dziewczęta będące ofiarami gwałtów i molestowania. Każda ciężarna stanie się podejrzaną, a każde poronienie – potencjalną zbrodnią.

Partia Razem zgodnie ze swoją deklaracją programową nie wypowiada się w kwestii człowieczeństwa płodu, uznając, że sprawę tę należy pozostawić indywidualnemu sumieniu kobiet. Zapraszamy do udziału w naszych protestach wszystkie organizacje chcące bronić prawa obywatelek Polski do kontroli nad własnym ciałem.

Stanowisko przyjęte przez Radę Krajową 15 kwietnia 2016 roku