Koniec z absurdalnymi oszczędnościami na pacjencie – szpital nie może głodzić!

Koniec z absurdalnymi oszczędnościami na pacjencie – szpital nie może głodzić!

Czym karmieni są pacjenci w polskich szpitalach? Według raportów NIK oraz Polskiego Towarzystwa Żywienia posiłki w publicznych placówkach ochrony zdrowia nie spełniają podstawowych norm. NFZ nie refunduje szpitalnych posiłków, a Ministerstwo Zdrowia od 12 lat nie uregulowało tej kwestii, wymaganym ustawowo, rozporządzeniem.

Na konferencji prasowej Marcelina Zawisza z zarządu krajowego Razem oraz Anna Jagodzińska z zarządu okręgu warszawskiego skomentowały najnowsze doniesienia dotyczące jakości żywienia w szpitalach.

Niesmacznie i niezdrowo

– To skandal. Posiłki w polskich szpitalach nie spełniają podstawowych standardów żywieniowych. Osoby z nowotworami poddawane wyczerpującej chemioterapii, kobiety w ciąży, chore dzieci dostają najtańsze, niezdrowe posiłki, które nie uwzględniają ich potrzeb i stanu zdrowia. Po takim jedzeniu szybciej można się rozchorować niż wyzdrowieć – komentowała Marcelina Zawisza.
Polskie szpitale wydają od 10 do 18 zł dziennie na wyżywienie jednego pacjenta. – Dziennie na zakup żywności dla pacjentów szpitale przeznaczają od 5 do 10 złotych. Za taką sumę nie da się sporządzić pełnowartościowych posiłków – powiedziała Anna Jagodzińska, kandydatka Partii Razem do Sejmiku Mazowieckiego.

– Według NIK pacjenci nie otrzymują dziennych norm wapnia, magnezu, żelaza, witamin. Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, w których nie refunduje się żywienia  szpitalnego. Od 12 lat Ministerstwo Zdrowia, nie wydało rozporządzenia, które określi normy żywieniowe w szpitalach, wartość energetyczną i odżywczą posiłków oraz ich minimalny koszt. Zmieniają się ministrowie w Ministerstwie Zdrowia, ale sytuacja w polskich szpitalach wciąż się nie zmienia – tłumaczyła Anna Jagodzińska.

Smacznie, zdrowo i na miejscu

Wiemy, jak rozwiązać ten problem:

  1. Trzeba ustalić sensowne normy szpitalnego wyżywienia oraz urealnić ich koszty.
  2. Konieczne jest wprowadzenie pełnego refundowania posiłków z NFZ. Należy też skończyć z absurdalnymi oszczędnościami na pacjentach – prywatyzacja szpitalnych stołówek to droga donikąd. W każdej placówce profesjonalni dietetycy powinni dostosowywać szpitalną dietę do indywidualnych potrzeb chorych.
  3. Potrzebujemy natychmiast podnieść wydatki na ochronę zdrowia do 6,8% PKB – bez tego nie da się wprowadzić żadnych zmian.

Polityka zdrowotna Razem

Nasz program samorządowy w zakresie ochrony zdrowia – Zdrowie na wyciągnięcie ręki.

Dowiedz się więcej o polityce zdrowotnej Razem.