Razem odetchnąć czystym powietrzem w Sieradzu

Razem odetchnąć czystym powietrzem w Sieradzu

Sieradz jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Ponadto wiele miejscowości z województwa łódzkiego znalazło się w raporcie WHO, który ukazał najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. W czwartek, 31 stycznia, Przemysław Raj, weterynarz i członek partii Razem przedstawił przed sieradzką radą miasta swój wykład na temat smogu w mieście.
Wiele osób w Sieradzu twierdzi, że smog jest od dawna – mówił na sesji Przemek Raj. – Faktycznie, smog jest od dawna, ale ten z lata siedemdziesiątych to smog przemysłowy. Po dzikiej prywatyzacji przemysł upadł. Przez te lata mnóstwo osób zaczęło budować domy, często ponad stumetrowe, jednak opalane najtańszym węglem.

Rozwiązania

Pomysły Raja w znaczącej mierze pokrywały się z konceptem partii Razem na temat systematycznego niwelowania zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Co znalazło się w postulatach dla Sieradza?

  • więcej lokalnych stacji monitorowania jakości powietrza,
  • wyświetlanie poziomu zanieczyszczeń przed popularnymi miejscami (Rynek, urząd miasta, szkoły, kościoły, galerie),
  • przeznaczyć część budżetu na informowanie mieszkańców i edukowanie ich o szkodliwości palenia w piecach śmieciami czy złej jakości węglem,

Ponadto według Przemka Raja w mieście powinien zostać zatrudniony doradca ds. termomodernizacji, a samo miasto powinno wspomagać ocieplanie domów w szczególności dla osób ubogich i mniej zaradnych.

Przeczytaj nasze stanowisko na temat smogu

Polajkuj Razem Łódź na fb!

Polajkuj Razem Sieradz na fb!