Razem Podlasie: zachowajmy mural!

Mural „Legenda o wielkoludach” został namalowany w 2013 r. z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, w ramach akcji “Folk on the street”. Od tamtej pory zdobi elewację kamienicy przy alei Piłsudskiego 11/4, w której przed wojną mieściło się prestiżowe Gimnazjum Dawida Druskina. Partia Razem jest zaniepokojona zagrożeniem dla muralu, wynikającym z planów remontowych inwestora, zamierzającego odkupić budynek od Uniwersytetu Białostockiego, po czym go przebudować.

Inicjatywa Radnych z Komisji ds. Zagospodarowania Przestrzennego jest bardzo cenna, lecz ze swojej strony pragniemy zaznaczyć, że oczekujemy rzetelnego podejścia do pracy Natalii Rak od wszystkich zaangażowanych osób i instytucji, poinformowania opinii publicznej o wynikach zapowiadanych przez inwestora ekspertyz budowlanych dotyczących możliwości zachowania muralu w stanie pierwotnym i dołożenia wszelkich starań zapewniających pozostawienie go w oryginalnej wersji, łącznie ze zmianą planów przebudowy na mniej inwazyjne i zastosowaniem innych technologii związanych z renowacją budynku.

Podobnie jak innym podmiotom, zależy nam także na prawnym uregulowaniu ochrony muralu. Wszystkie zainteresowane strony powinny pamiętać, że mural jest również, a może przede wszystkim własnością emocjonalnie związanych z nim mieszkańców miasta.

facebook.com/razempodlasie

fot. Przemysław Wierzbowski