Klauzule społeczne na Uniwersytecie dzięki Razem

Czas dyktatu niskich kosztów na Uniwersytecie dobiega końca!

Dotychczas możliwe było zatrudnianie przez Uniwersytet Łodzki ochroniarzy za skandalicznie niską stawkę 5,35 zł brutto za godzinę. Przy średnim czasie pracy wynoszącym 190 godzin w skali miesiąca, ochroniarze zarabiają na rękę między 700 a 800 zł. To pieniądze, które ledwo wystarczają na zapłacenie czynszu i kupno leków. Na szczęście już wkrótce ma się to zmienić.

Łódzki okręg Razem zaapelował o wprowadzenie obowiązkowych klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych na Uniwersytecie Łódzkim.

Pora skończyć z dyktaturą niskich kosztów pracy. Domagamy się, aby Uniwersytet Łódzki wprowadził w swoich przetargach klauzule społeczne i korzystał jedynie z usług firm, które zatrudniają w oparciu o umowę o pracę – mówił podczas konferencji rzecznik prasowy łódzkiego RAZEM Michał Rachalewski.

Prof. Antoni Różalski, nowy rektor uczelni, zapewnił, że zostaną one wprowadzone już przy okazji najbliższych zamówień, a dotychczas obowiązujące umowy będą renegocjowane. Sprzątaczki i ochroniarze w końcu przestaną być nielegalnie wypychani na śmieciówki.

 

Będą klauzule społeczne w przetargach na UŁ!

Szerokim echem odbiła się sprawa sprzątaczek, które pracowały na rzecz Uniwersytetu Adama Mickiewicza zatrudnione przez firmę zewnętrzną, nie otrzymując należnego wynagrodzenia. W najnowszym zamówieniu publicznym na usługę sprzątania w budynkach uniwersyteckich została już jednak zawarta klauzula społeczna, która wymaga, aby osoby wykonujące tę usługę były zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Na wtorkowym spotkaniu otwartym obaj kandydaci na rektora – zarówno prof. Andrzej Lesicki, jak i prof. Jacek Witkoś – jednoznacznie zadeklarowali, że dopilnują, by również w przyszłości zapewnione były godne warunki zatrudnienia dla wszystkich osób pracujących na rzecz uniwersytetu. UAM jest po Uniwersytecie Łódzkim kolejną uczelnią publiczną, gdzie kandydaci na rektora podjęli takie zobowiązanie.

Szerokim echem odbiła się sprawa sprzątaczek, które pracowały na rzecz UAM zatrudnione przez firmę zewnętrzną, nie…

Posted by Razem Poznań on 25. mars 2016