Dyskusje o filmie „Solidarność według kobiet”

W kolejnych miastach organizujemy otwarte projekcje filmu „Solidarność według kobiet” (2014, reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski). Kobiety „Solidarności” zostały zmarginalizowane nie tylko przy obradach Okrągłego Stołu, ale też w szkolnych podręcznikach. Uderzająca, zwłaszcza po obejrzeniu filmu, jest skuteczność kulturowego mechanizmu lekceważenia udziału kobiet w tworzeniu najnowszej historii Polski.

Film można w całości zobaczyć na stronach VOD TVP, poniżej zwiastun:


W Olsztynie 19 sierpnia 2017 po seansie rozmawiałyśmy o roli kobiet w polityce i ich wpływie na podejmowane decyzje. Przeszło 100 lat od uzyskania praw wyborczych kobieca reprezentacja nadal pozostaje niesprawiedliwie niska (liczba kobiet w Sejmie rośnie i stanowi dziś… 27%). Tymczasem kwestie praw kobiet stały się w ostatnich miesiącach wiodącym tematem zarówno dyskusji w parlamencie, jak i wystąpień na ulicach polskich miast. Sukcesy Czarnego Protestu i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet udowodniły, że głosu ponad połowy społeczeństwa nie można zignorować. Czy Polki poza polityką mają realny wpływ na kształtowanie swojej przyszłości? Jak dbać o prawa kobiet, a nie jedynie powstrzymywać najgorsze, kiedy już do niego dochodzi? Co zrobić, by rozmawiano z nami, a nie ponad naszymi głowami?

Zaproszone do debaty polityczki i działaczki społeczne opowiedziały o swoich doświadczeniach, by szukać przyczyny tak niskiej reprezentacji kobiet w polskim parlamencie:
Barbara Brzezicka (nauczycielka akademicka i tłumaczka, członkini Razem), Angelika Domańska (współorganizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Elblągu, członkini Partii Zieloni),
Małgorzata Matuszewska-Boruc (członkini Zarządu Okręgu olsztyńskiego Razem). 

W Gdańsku 4 lutego 2017 miała miejsce dyskusja – rozmowa o barierach i konkretnych rozwiązaniach, o ruchach społecznych i polityczności. Gościniami były: dr Barbara Kijewska (Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego), Elżbieta Jachlewska (liderka Inicjatywy Feministycznej), Jolanta Banach (Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk), Barbara Brzezicka (Partia Razem). W rozmowie szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
  • Dlaczego więc tak wiele z nas omija politykę szerokim łukiem? Dlaczego w Sejmie wciąż jest nas poniżej 30%, mimo że stanowimy połowę społeczeństwa?
  • Jak sprawić, żebyśmy nareszcie stworzyły silną reprezentację nie tylko w sektorze NGO, ale i w partiach politycznych?
  • A nade wszystko – dlaczego kobiety znikają z polityki i jak temu przeciwdziałać?

Debata "Kobiety do polityki" z udziałem Jolanty Banach, Barbary Kijewskiej, Elżbiety Jachlewskiej i Barbary Brzezickiej. Prowadzenie: Paulina Ślusarczyk. Lepszy Gdańsk Inicjatywa Feministyczna Stowarzyszenie WAGA

Posted by Razem Pomorze on 4. februar 2017


W Nowym Sączu 25 stycznia 2017 – film komentowała Dorota Kawęcka (Razem Kraków)

Posted by Razem Nowy Sącz on 10. mars 2017


W Gdyni 16 grudnia 2016 – data nie została wybrana przypadkowo. Chcemy nie tylko upamiętnić wprowadzenie stanu wojennego, ale też uczcić pamięć ofiar Grudnia’70.

Projekcja połączona była ze spotkaniem z jedną z bohaterek filmu.

  • Ewa Kubasiewicz, bo o niej tu mowa, w stanie wojennym otrzymała najwyższy z zasądzonych wyroków – 10 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw publicznych. W trakcie spotkania okazało się, że gościmy jeszcze dwie bohaterki:
  • Ewa Ossowska wraz z Anną Walentynowicz i Aliną Pieńkowską, przyczyniły się do podtrzymania strajku w Stoczni Gdańskiej po jego rozwiązaniu przez Lecha Wałęsę.
  • Elżbieta Potrykus była m.in. współorganizatorką MKZ w Koszalinie, członkinią Zarządu Regionu Pobrzeże w Koszalinie i uczestniczką I Krajowego Zjazdu Delegatów.

Po projekcji Ewa Kubasiewicz opowiadała o Sierpniu, o stanie wojennym, o ówczesnych konfliktach wewnątrz Solidarności, zaś Ewa Ossowska dopełniała opowieść swymi wspomnieniami. Była to wspaniała lekcja historii na żywo, opowiedziana głosami kobiet, o których historia zapomniała.