Warszawa: 81. rocznica wybuchu wojny przeciwko faszyzmowi w Hiszpanii

W Warszawie miały miejsce obchody 81. rocznicy wybuchu wojny domowej w Hiszpanii oraz wspomnienie udziału w walkach polskich antyfaszystowskich ochotników i ochotniczek. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poświęconym Dąbrowszczakom na warszawskich Powązkach Wojskowych. Przemawiał Michał Dziarski (Razem Olsztyn, nieformalna Grupa Mieszkańców Olsztyna Inicjatywy „Pamiętajmy o Dąbrowszczakach”), który dziękując za organizację obchodów i wsparcie olsztyńskiej walki o pozostawienie ulicy Dąbrowszczaków z dotychczasową nazwą, wyraził również przekonanie, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać dekomunizację, a pamięć o polskich brygadzistkach i brygadzistach zostanie zachowana.

Wzięliśmy także udział w debacie “Dekomunizacja i defrankizacja: polityka historyczna w Polsce i Hiszpanii” w której z prowadzącym Romanem Kurkiewiczem rozmawiali Jaś Świeczkowski (Razem) i Agnieszka Mrozik (IBL PAN).

W programie znalazły się też prezentacja Wojciecha Opioły pt. „Medialny i polityczny dyskurs w Polsce wobec Dąbrowszczaków i hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-2017” i projekcja filmu „Madryt przed Hanitą” (Madrid Before Hanita, Izrael 2006, reż. Eran Torbiner) opowiadającego o ostatnich z 300 ochotników z Brygad Międzynarodowych, którzy wyruszyli w 1936 r. do Hiszpanii z Palestyny oraz występ Warszawski Chór Rewolucyjny „Warszawianka” z repertuarem pieśni z czasów hiszpańskiej wojny domowej.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków.

W sobotę 15 lipca delegacja okręgu olsztyńskiego Razem wzięła udział w obchodach 81 rocznicy wybuchu wojny domowej w…

Posted by Razem Warmińsko-Mazurskie on 19. juli 2017