Kraków: Oświadczenie ws. prawicowego antysemityzmu i ustawy o IPN

Krakowski okręg Razem zdecydowanie potępia politykę nienawiści, którą uprawia rządząca koalicja partii Jarosława Kaczyńskiego (PiS), Zbigniewa Ziobry (SP) i Jarosława Gowina (P).

Wojna to nie pole chwały. Wojna to ludzkie tragedie, haniebne decyzje, rozpacz i strach. Mówiąc „pamiętamy”, musimy pamiętać nie tylko o bohaterstwie i poświęceniu, ale również o kolaboracji i nienawiści.

Chcemy wyraźnie podkreślić, że teraz nie chodzi już o wizerunek Polski. Rozpętana przez partię Kaczyńskiego antysemicka nagonka może mieć dramatyczne konsekwencje dla polskiego społeczeństwa. Wizerunek zawsze można naprawić; jadu antysemityzmu, którym prawica zatruwa serca i umysły Polek i Polaków nie pozbędziemy się tak łatwo.

Dlatego nie ma naszej zgody na kampanię nienawiści prowadzoną przez polską prawicę. W tym roku obchodzimy dwie hańbiące polską historię rocznice: 80 lat temu wprowadzono getta ławkowe na uniwersytetach, a 50 lat temu wydarzył się „marzec’68”, gdy komunistyczne władze zmusiły do emigracji ocaleńców z Holokaustu oraz ich rodziny.

Godność możemy ocalić przez rzetelną edukację o przeszłości i solidarną budowę wspólnej przyszłości. Jej podstawy to swobodna debata historyczna, wolne badania naukowe i gotowość do konfrontacji z najtrudniejszymi kartami polskiej historii.

Chcemy także przesłać wyrazy wsparcia dla polskiej społeczności żydowskiej oraz organizacji, które pielęgnują pamięć o polskich Żydach. Możemy się tylko domyślać, jak trudne są dla Was te chwile. Razem, które kontynuuje tradycje przedwojennych partii socjalistycznych, przesyła Wam wyrazy solidarności.

Razem staje w jednym szeregu z milionami Polaków i Polek przerażonych rosnącą falą antysemityzmu. Zrobimy wszystko, by tę nienawiść zatrzymać, a przyszłość budować na wzajemnym szacunku i porozumieniu.

Wstrząśnięci rosnącą falą antysemityzmu spotkaliśmy się wczoraj pod pomnikiem pamięci krakowskich ofiar Holocaustu, aby…

Posted by Razem Małopolska on 4. februar 2018