Solidarni z Kurdami z Afrin

Upomnieliśmy się w Olsztynie i Wrocławiu o ofiary tureckiej napaści na Afrin i Rożawę – kurdyjskie, autonomiczne regiony w północnej Syrii. Kurdowie bohatersko zapisali się w ostatnich latach walcząc z Państwem Islamskim i ostatecznie doprowadzając do jego likwidacji. Teraz ich enklawy są niszczone przez Turcję Erdogana i wspierających go syryjskich islamistów.

Nie możemy pozwolić by świat o tym zapomniał, dlatego wzięliśmy udział w #WorldAfrinDay – Międzynarodowym Dniu Solidarności z Afrin. Naszym zdaniem najlepszym miejscem do jej okazania jest znajdujący się w centrum Olsztyna – Plac Solidarności. Solidarność naszą bronią!

Upomnieliśmy się w Olsztynie o ofiary tureckiej napaści na Afrin i Rożawę – kurdyjskie, autonomiczne regiony w północnej…

Publicerat av Razem Warmińsko-Mazurskie den 25 mars 2018

Demonstracja "Wrocław dla Syrii – stop wojnie"

Gromadzimy się pod Pręgierzem i palimy świece by uczcić pamięć zabitych podczas trwającej od 2011r. wojny w Syrii oraz by sprzeciwić się dalszej eskalacji operacji militarnej Turcji, po zdobyciu w niedzielę miasta Afrin. Turcja jest członkiem NATO, starającym się o wejście do UE. Transmisja z wydarzenia: https://www.facebook.com/events/353212691848521/Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, zapowiedział w poniedziałek dalszą eskalację przemocy. Turecka operacja wojskowa w Syrii dotyczyć będzie regionów miast na wschód od Afrin. Zagroził, że Turcja przeprowadzi również ofensywę wymierzoną w siły kurdyjskie w północnym Iraku.Turcja od początku roku prowadzi operację wojskową pod nazwą „Gałązka oliwna” w znajdującym się w północnej Syrii dystrykcie Afrin. Jest w tej agresji wspierana przez ISIS i ugrupowania należące do Al-Kaidy które chcą zapobiec konsolidacji terytoriów kontrolowanych przez Kurdów. Pamiętajmy, że to oddziały kurdyjskie stanowią jedną z głównych sił zwalczających tzw. Państwo Islamskie. Sytuacja w regionie jest dramatyczna, setki tysiące osób koczują bez dostępu do wody i elektryczności.Jako Razem stanowczo potępiliśmy atak armii tureckiej na kurdyjski kanton Afrin należący do Demokratycznej Federacji Północnej Syrii: http://partiarazem.pl/2018/02/stanowisko-ws-tureckiej-agresji-afrin/Konsekwentnie sprzeciwiamy się kontynuacji działań militarnych, bombardowań i represjonowaniu ludności cywilnej rejonu. Zwróciliśmy się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o potępienie agresji tureckiej.

Publicerat av Razem Wrocław den 22 mars 2018

Stanowisko Razem ws. tureckiej agresji na Afrin można znaleźć tutaj:

Stanowisko ws. tureckiej agresji na Afrin