Stanowisko w sprawie wydarzeń w Strefie Gazy 30 marca 2018 r.

W zeszły piątek izraelska armia ostrzelała demonstrantów w Strefie Gazy. Co najmniej 17 osób zostało zabitych, a ponad 1400 jest rannych. Organizowany co roku “Marsz Powrotu” upamiętnia falę protestów z 30 marca 1976 roku przeciwko izraelskim planom masowych wysiedleń i wywłaszczeń Palestyńczyków.

Izraelskie siły zbrojne strzelały do protestujących ostrą amunicją, gumowymi kulami i gazem łzawiącym. Na nagraniach zrobionych przez uczestników demonstracji widać, jak niektórzy z nich zostają postrzeleni przez snajperów w trakcie ucieczki albo modlitwy.

Brutalny atak armii izraelskiej to kolejne nieusprawiedliwione użycie siły przeciwko Palestyńczykom. Strefa Gazy to – z powodu izraelskiej i egipskiej blokady – jedno z największych na świecie gett. Mieszkanki i mieszkańcy Gazy są ofiarami rasistowskiego systemu segregacji i bezwzględnego wyzysku, a na ich głowy spadają bomby zrzucane przez siły zbrojne Izraela. Sytuacja panująca w Gazie to katastrofa humanitarna.

Wyrażamy naszą solidarność z rodzinami ofiar piątkowego ataku. Wzywamy rząd polski do wsparcia inicjatywy sekretarza generalnego ONZ w sprawie międzynarodowego śledztwa, które wyjaśni jak doszło do tragicznej śmierci demonstrantów.

Apelujemy do rządu izraelskiego o powstrzymanie dalszego użycia siły zbrojnej i powrót do procesu pokojowego.

Stanowisko przyjęte przez Zarząd Krajowy Razem 3 kwietnia 2018 r.