Nie dla wiecznego duopolu POPiS-u

Nie dla wiecznego duopolu POPiS-u

Prezydent Duda zawetował fatalną ordynację do Parlamentu Europejskiego – m.in. pod wpływem apelu Klubu Jagiellońskiego, do którego się przyłączyliśmy i poniedziałkowego spotkania. Niestety, wygląda na to, że to nie koniec walki o demokratyczną, proporcjonalną ordynację w Polsce.

Weto

Prezydent Duda zawetował zmiany w kodeksie wyborczym, które powodowałyby radykalny wzrost efektywnego progu wyborczego. Na papierze byłoby to 5%, w rzeczywistości – od 12% do nawet 20%, w zależności od okręgu. Takie przepisy wprowadzałaby tylnymi drzwiami system dwupartyjny, złożony z dwóch konserwatywnych partii: PiS i PO.

Oznaczałoby to złamanie konstytucyjnej zasady proporcjonalności i nie tylko. Prawdopodobnie takie zapisy zakwestionowałaby sama UE – zasada progu wyborczego nieprzekraczającego 5% w wyborach do PE jest przepisem unijnym.

Kolejne zagrożenie dla demokracji

Pojawia się kolejny pomysł na zabetonowanie polskiej sceny politycznej – tym razem przez zmianę ordynacji do Sejmu. Pomysł jest ten sam – zmniejszyć okręgi tak, aby do Sejmu dostać się mogły tylko największe partie. W praktyce to PiS i PO. 4-mandatowe okręgi wyborcze, to wprowadzenie w Polsce w  praktyce systemu dwupartyjnego. To wyrzucanie do kosza przy każdych wyborach głosów milionów osób, które nie godzą się na wieczne rządy POPiSu. To pełnia władzy dla Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny, bo to oni będą decydować kto jest na lisach, a więc to oni będą decydować kto jest, a kogo nie ma w polskiej polityce – mówił na dzisiejszej konferencji po ogłoszeniu weta Maciej Konieczny z zarządu krajowego Razem.

PiS znowu nam mydli oczy propozycją rzekomo zbliżającą rządzących do rządzonych. Związek posłów i posłanek z wyborcami buduje się nie przez zmniejszanie okręgów wyborczych, a przez ich słuchanie. Przez prowadzenie konsultacji społecznych, reagowanie na protesty i branie pod uwagę głosu różnych grup społecznych przez całą kadencję, a nie tylko w czasie kampanii wyborczej. Niech wpuści z powrotem obywateli do Sejmu i przestanie się od nich odgrodzać zasiekami, zamiast zniechęcać do głosowania – dodała Julia Zimmermann, również z zarządu krajowego Razem.

Liczymy na to, że Prezydent Andrzej Duda zrobi to, co obiecał na poniedziałkowym spotkaniu – zawetuje każdą propozycję zmian w ordynacji do Sejmu, która zmierzałaby do zniesienia zasady proporcjonalności.