Idź z seniorem na wybory!

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.  Osoby powyżej 60 roku życia to niemal 1/4 polskiego społeczeństwa. Seniorów, którzy ukończyli 80 lat żyją w Polsce prawie 2 miliony. To ogromna grupa osób, z których spora część potrzebuje jakiejś formy wsparcia lub opieki.

Po zmianach w prawie wyborczym znacznie trudniej będzie seniorom uczestniczyć w wyborach. Przed zmianami mieli oni prawo korzystać z głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów możliwość skorzystania z głosowania korespondencyjnego przysługiwać będzie wyłącznie tym osobom, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Jeśli osoba starsza nie posiada takiego orzeczenia, nie będzie mogła skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

To realne utrudnienie dla osób starszych, dla których wyprawa do lokalu wyborczego bywa prawdziwym wyzwaniem. W wielu polskich miastach wciąż brakuje ławek, chodniki są nierówne, a nie każdy budynek lokalu wyborczego jest łatwo dostępny dla osób niesamodzielnych. To nie znaczy, że starsze osoby nie chcą uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym. Pomóżmy im skorzystać ze swojego obywatelskiego prawa! Weź udział w akcji i kampanii informacyjnej „Idź z seniorem na wybory!”

Co możesz zrobić?

 1. Zapytaj osobę starszą w Twoim otoczeniu, czy potrzebuje wsparcia – i wesprzyj ją!
  Większość z nas ma w swojej rodzinie lub otoczeniu osobę starszą. Poświęćmy kilka chwil, aby zapytać, czy babcia, dziadek, ciocia, starsi rodzice albo sąsiedzi nie potrzebują pomocy w udaniu się 21 października na wybory. Zaproponujmy swoje wsparcie, a w wyborczą niedzielę idźmy razem z seniorami na wybory.
 2. Promuj akcję „Idź z seniorem na wybory!”
  Zrób sobie wspólne zdjęcie z babcią, dziadkiem, mamą, tatą albo z dowolną starszą osobą z Twojej rodziny lub otoczenia. Zapytaj o zgodę na publikację zdjęcia w mediach społecznościowych i – jeśli ją otrzymasz – opublikuj zdjęcie na Facebooku, Twitterze, Instagramie.  Pamiętaj o dodaniu hasztaga #IdzZSenioremNaWybory.
 3. Zapoznaj się z programem i postulatami partii i komitetów startujących w wyborach samorządowych 21 października – sprawdź, czy Twój kandydat i kandydatka ma coś do powiedzenia w sprawie poprawy jakości życia osób starszych w Polsce. Każdy i każda z nas kiedyś będzie osobą starszą – dbając o Polskę przyjazną seniorom, dbamy także o własną przyszłość.

Polityka senioralna Razem w skrócie:

 • Dom opieki dziennej na każdym osiedlu i w każdej gminie
 • Oddział geriatryczny w każdym szpitalu wojewódzkim
 • Bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną
 • Zatrudnienie asystentów rodzinnych, podwyżki dla pracownic MOPS i pielęgniarek środowiskowych oraz zwiększenie zatrudnienia osób pomagających seniorom i ich rodzinom
 • Wojewódzki program teleopieki i telepomocy – zdalne wsparcie medyczne
 • Drukowane informatory dla osób starszych i ich rodzin