Domagamy się kontroli NIK w Ministerstwie Zdrowia

Złożyliśmy dziś wniosek o kontrolę NIK w sprawie ustalania cen leków przez Ministerstwo Zdrowia. Apelujemy o wotum nieufności wobec ministra Łukasza Szumowskiego.

“Wnosimy o skontrolowanie działalności Ministerstwa Zdrowia oraz procesu negocjacji cen leków, ustalania treści programów lekowych, (…) i potencjalnego działania na szkodę interesu publicznego i obywateli” – czytamy we wniosku skierowanym przez Razem do Najwyższej Izby Kontroli.

W uzasadnieniu autorzy powołują się na tekst Judyty Watoły z “Gazety Wyborczej” pt. “Wiceminister od leków odwołany”. Według dokumentów, do których dotarła dziennikarka, powodem podniesienia ceny jednego z leków przez firmę Roche miała być prośba wiceministra. W tej samej publikacji opisano, jak departament polityki lekowej Ministra Zdrowia po wygaśnięciu ochrony patentowej leku Herceptin opóźniał proces wprowadzenia jego zamienników.

Opóźnienie wejścia generyków powoduje nieuzasadnione utrzymanie kosztów programu leczenia raka piersi na dotychczasowym poziomie. Konieczność korzystania przez szpitale z preparatu, któremu wygasła ochrona patentowa, jest zwyczajną stratą publicznych pieniędzy – tłumaczy Marcelina Zawisza z zarządu Razem.

Według Zawiszy zawyżanie urzędowych cen leków jest możliwe m.in. dlatego, że negocjacje cenowe są niejawne.

Sprawia to, że kontrola społeczna procesu wydatkowania milionów ze środków publicznych praktycznie nie istnieje. Należy zmienić prawo tak, aby negocjacje były przejrzyste. PiS pracował nad ustawą o jawności życia publicznego. Trzeba w niej zagwarantować większą transparencję w negocjacjach z wielkimi firmami – uważa polityczka Razem.

Apel do Platformy

Partia Razem domaga się odwołania ministra Szumowskiego. – Liczymy, że przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz dotrzyma obietnicy z 3 stycznia i Platforma Obywatelska złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia. Apelujemy do PO: nie bójcie się PiS-u, afera lekowa musi zostać wyjaśniona. Tu chodzi o zdrowie i życie tysięcy pacjentów – przekonuje Zawisza i przypomina, że na razie z resortu zdrowia odszedł jedynie wiceminister Czech. Jako oficjalny powód podano jednak kłopoty zdrowotne.