Punktujemy magistrat – kryzys w warszawskich usługach opiekuńczych

Alarmujemy: od 1 stycznia trwa kryzys w warszawskich usługach opiekuńczych. Centrum Usług Społecznych nie radzi sobie ze zlecaniem usług odpowiednim firmom.

Pacjenci bez pomocy

Pacjenci będący pod opieką terapeutów z Ośrodków Pomocy Społecznej są pozbawieni pomocy już od dwóch tygodni. Wsparcie straciły osoby z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi, które korzystały z wizyt terapeutów w miejscu zamieszkania. Dodatkowo Warszawa drastycznie zmniejszyła liczbę godzin pracy personelu odpowiedzialnego za opiekę domową nad osobami z niepełnosprawnościami.

Zdobycie zaufania osób potrzebujących zajmuje terapeutkom i terapeutom wiele miesięcy. Dla nich tak długa przerwa jest zupełnie niezrozumiała. W przypadku wielu pacjentów, to powrót do punktu wyjścia. W dodatku ze względu na to, że nie ma długoterminowych kontraktów, a najważniejsza w przetargu jest cena, wielu doświadczonych, wykwalifikowanych terapeutów nie wróci już do swoich klientów.

Brak przetargu w CUS

Za tę sytuację odpowiada Centrum Usług Społecznych podległe ratuszowi, które nie rozpisało na czas przetargu. W dodatku notorycznie wybiera firmy, kierując się niemal wyłącznie ceną. W oficjalnych dokumentach przetargowych to tylko 60 proc. oceny, ale pozostałe kryteria dotyczące np. doświadczenia firmy są śmiesznie niskie. CUS nie sprawdza, czy firmy, którym miasto zleca zadania, mają odpowiedni zasób pracowników. Zwycięzcy przetargów na gwałt próbują podbierać pracowników innym firmom. W efekcie terapeuci, którzy chcą kontynuować pracę, muszą zmienić pracodawcę. Oznacza to, że ratusz promuje firmy oferujące pracę za najniższe niższe stawki.

Tegoroczne cięcia objęły też budżet na podstawowe usługi opiekuńcze i usługi pielęgnacyjne. Ratusz drastycznie zmniejszył liczbę godzin, na jaką kontraktuje firmy realizujące te świadczenia. Pulę środków na usługi opiekuńcze obniżono o 32 procent – z 1,3 mln do 980 tys. W przypadku usług pielęgnacyjnych cięcia sięgnęły 65 procent. Kwotę funduszy na ten cel z 254 tys. ograniczono do 88 tysięcy!

Podczas wczorajszej konferencji pod Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy wystąpił rzecznik okręgu warszawskiego partii Razem Maciej Borowski-Monkiewicz, Elżbieta Golińska, asystentka osoby z niepełnosprawnością, Maria Bednarska, matka klienta usługi podstawowej.

Polajkuj Razem w Warszawie na fb!