Taśmy Kaczyńskiego w PKW

Złożyliśmy do PKW wniosek o kontrolę finansową Prawa i Sprawiedliwości. 

Partia polityczna nie może prowadzić działalności gospodarczej ani użyczać lokalu na działalność gospodarczą. Jarosław Kaczyński nie może otworzyć na Nowogrodzkiej sklepu mięsnego, kasyna albo biura deweloperskiego – wyjaśnia Adrian Zandberg z Zarządu Krajowego Razem. – Za te lokale płacą podatnicy. Jeśli w siedzibie partii prowadzi się biznes, to po prostu łamie się prawo.

Biznes i polityka

Zawiadomienie Razem do PKW

Z taśmy Kaczyńskiego i nagrań ujawnionych przez “Gazetę Wyborczą” wynika, że prezes PiS, Jarosław Kaczyński, prowadził w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości rozmowy biznesowe w imieniu spółki Srebrna. Rozmowy dotyczyły inwestycji u zbiegu ulic Srebrnej i Twardej w Warszawie. Według relacji medialnych w siedzibie PiS odbywały się liczne spotkania biznesowe, m.in. z prezesem banku Pekao SA w sprawie udzielenia kredytu na finansowanie inwestycji spółki Srebrna.
Zachodzi podejrzenie, że został złamany przepis zakazujący partiom politycznym prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Dorota Olko, rzeczniczka Razem.

Partie polityczne otrzymują duże pieniądze z budżetu po to, żeby nie wchodziły w patologiczne układy polityczno-biznesowe. Dlatego obowiązuje je zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Tymczasem od lat media informują, że jedna z partii politycznych obchodzi te przepisy. Nowe publikacje ujawniają ścisłe związki pomiędzy partią Prawo i Sprawiedliwość oraz spółką Srebrna.

PKW i CBA

Czy polski system kontroli nad finansowania polityki w ogóle działa? Państwowa Komisja Wyborcza jest znana ze skrupulatnego sprawdzania finansów partyjnych. Oczekujemy, że ta sprawa zostanie pilnie wyjaśniona. Jeszcze dziś planujemy powiadomić Centralne Biuro Antykorupcyjne, aby to skontrolowało oświadczenie majkowe Jarosława Kaczyńskiego.

Finansowanie działalności partii z budżetu państwa ma zapobiec patologiom z krajów, w których rządzą oligarchowie. Politycy PiS te przepisy prawa po prostu obchodzą. Liczmy na skrupulatne prześwietlenie finansów partyjnych Prawa i Sprawiedliwości! Dość uprzywilejowanej kasty! System finansowania partii politycznych jest do gruntownej zmiany. W obecnym kształcie nie spełnia on swojej roli. Premiuje największych graczy, a kontrola nad ich wydatkami jest niewystarczająca. Partie pompują pieniądze w telewizyjne spoty i billboardy, nie pracę w terenie czy ekspertyzy programowe. Dlatego chcemy likwidacji subwencji w dzisiejszej postaci i zastąpienia jej funduszami celowymi, jednakowymi dla wszystkich partii.