Nie dla marszu ku czci mordercy

Stanowisko Okręgu Podlaskiego Partii Razem w sprawie IV Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych.

Narodowa Hajnówka ze wsparciem Patriotycznej Jagiellonii oraz Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” zapowiedziała na sobotę 23 lutego IV Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Na sztandary organizatorzy wzięli po raz kolejny postać Romualda Rajsa “Burego” – dowódcy oddziału odpowiedzialnego za mord na prawosławnej ludności Podlasia. W czasie tak zwanego rajdu „Burego”, na przełomie stycznia i lutego 1946 r., zginęło 79 niewinnych osób, w tym starcy, kobiety i dzieci będący mieszkańcami wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska oraz Końcowizna. Dowódca oddziału jest odpowiedzialny za śmierć 30 furmanów rozstrzelanych w lesie koło wsi Puchały Stare.

Zbrodnie oddziału dowodzonego przez kapitana Romualda Rajsa “Burego” białostocki IPN określił jako “noszące znamiona ludobójstwa”. W świetle tej opinii usprawiedliwianie przez organizatorów marszu pacyfikacji białoruskich wsi wyższą koniecznością historyczną jest niegodziwe.

Gloryfikacja postaci „Burego” oznacza przyzwolenie na narodowy szowinizm, zaś skandowanie jego imienia na terenach, gdzie wciąż żyją ludzie pamiętający swoje płonące domy i pomordowanych bliskich oraz mieszkają ich potomkowie możemy uznać za prowokację wobec społeczności białoruskiej i prawosławnej.

Mieszkańcy Hajnówki będą w tym dniu między innymi czcić pamięć ofiar Romualda Rajsa “Burego” chwilą ciszy, w skupieniu zapalając znicze. Zapewne wielu we własnych domach lub obserwując marsz przechodzący ulicami miasta, na swój sposób, być może w milczeniu, wspominać będzie tych, którzy tej zbrodni doświadczyli. Do Hajnówki przyjadą zarówno przedstawiciele ruchów obywatelskich, jak i zwykli ludzie, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec przemarszu nacjonalistów.

Okręg Białostocki Partii Razem stanowczo potępia IV Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Jednocześnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Hajnówki, którzy stali się mimowolnymi zakładnikami konfliktu sprowokowanego przez skrajną prawicę. Tego dnia będziemy razem z nimi.

Zarząd Okręgu Podlaskiego

Link do wydarzenia upamiętniającego pamięć ofiar oddziału Romualda Rajsa “Burego”

Polajkuj Razem Podlaskie na fb!