Razem i Trójmiejska Manifa!

W 109. rocznicę Międzynarodowego Dnia Kobiet, ulicami Gdyni przejdzie 15. Manifa Trójmiasto. W tym roku maszerujemy pod hasłem IDZIEMY PO SWOJE PRAWA!

Ponad sto lat temu wywalczyłyśmy prawa wyborcze – czas na wszystkie pozostałe! Mamy dość dyskryminacji, wykluczenia, mansplainingu, szklanych sufitów i sprowadzania kobiet do roli ozdoby lub inkubatora. Jesteśmy wolne, jesteśmy silne, jesteśmy solidarne. I pokażemy to już 9 marca w Gdyni!

W trakcie wydarzenia głos zabiorą wspaniałe kobiety, których świadectwa stanowią żywą kronikę problemów Polek w 2019 roku. Na kilka miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu odbierzemy deklaracje polityków i polityczek w zakresie poparcia dla praw kobiet wyrażonych w postulatach Manify (poniżej).

Zaśpiewamy z Chór TAK, razem zatańczymy przeciwko przemocy w ramach Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland, a nasz przemarsz rozgrzewać będzie niezastąpione RoR (Rythms of Resistance) Trójmiasto!

Nie składamy parasolek! Znamienne, że w roku, w którym obchodzimy 30-lecie Okrągłego Stołu i wyborów 4 Czerwca, ponownie przychodzi nam stanąć do walki o solidarność i sprawiedliwość społeczną. Tak jak nasze prababki 100 lat temu, postulujemy godność kobiet, zwalczanie przemocy, rzetelną, równościową edukację, prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji, równe płace, równość małżeństw i ochronę środowiska naturalnego.

Przeciwstawiamy się dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, pochodzenie, orientację psychoseksualną, wyznanie / bezwyznaniowość, status ekonomiczny i każdą inną przesłankę, której uchybienie narusza prawa człowieka.

Upominamy się o przestrzeganie zapisów Konstytucji RP stanowiących o demokratycznym państwie prawa, równości oraz sprawiedliwości społecznej.Manifa da nam MOC! Widzimy się 9 marca w Gdyni! Nie możesz tego przegapić! 15. Manifa Trójmiasto jest w formule FULL LOGO. Do udziału zapraszamy wszystkie osoby i organizacje, które popierają poniższe postulaty. Przynoście swoje transparenty, flagi, hasła.

15 POSTULATÓW NA 15. MANIFĘ TRÓJMIASTO 2019
IDZIEMY PO SWOJE PRAWA!

 1. Prawa kobiet to prawa człowieka.
 2. Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka. Żądamy prawa do bezpiecznej aborcji oraz do ochrony zdrowia kobiety w czasie ciąży, podczas porodu i w ewentualnej opiece nad dzieckiem.
 3. Wolny wybór. Dość decydowania za kobiety!
 4. Dostępna i tania antykoncepcja, nie dla klauzuli „sumienia”.
 5. Żądamy rzetelnej edukacji seksualnej i równościowej w szkołach. Precz ze szkodliwymi stereotypami płci!
 6. Równe prawa dla wszystkich orientacji psychoseksualnych. Żądamy małżeństw dla osób tej samej płci!
 7. Żądamy świeckiego państwa – precz z fanatyzmem religijnym! Nauczanie religii tylko poza szkołą.
 8. Ta sama praca – to samo stanowisko – równa płaca. Przebijamy szklany sufit!
 9. Koniec wyzysku wobec pracownic.
 10. Kobiety do polityki, do samorządów, do mediów, do zarządów!
 11. #MeToo Stop przemocy seksualnej, ekonomicznej, psychicznej i domowej wobec kobiet.
 12. Domagamy się, by instytucje państwa i samorządu egzekwowały Konwencję Antyprzemocową.
 13. Alimenty to nie prezenty – zero pobłażania dla dłużników alimentacyjnych.
 14. Chronimy środowisko naturalne, walczymy ze zmianami klimatu.
 15. No pasaran! Nie zgadzamy się na faszyzm, rasizm, nacjonalizm, homofobię, bifobię, transfobię, islamofobię, ksenofobię, antysemityzm.

Pierwsza Manifa przeszła przez Gdańsk 14 lat temu, z inicjatywy Koła Naukowego na Uniwersytet Gdański. Manifa Trójmiasto 2019 trzeci raz idzie w Gdyni. Co roku organizowana jest oddolnie, w ramach wolontariatu.

W 2019 roku Manifę Trójmiasto w Gdyni organizują (alfabetycznie):
Amnesty International Trójmiasto, Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk, Chór TAK, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa, Inicjatywa Feministyczna Pomorze, Kobiety Wędrowne,
Kobiety w Czerni, Ogólnopolski Strajk Kobiet Gdynia, Partia RAZEM Pomorze, Partia WIOSNA Pomorze, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Pomorze, RoR Rythms of Resistance Trójmiasto, Stowarzyszenie WAGA, Stowarzyszenie LEPSZY GDAŃSK, Studencki Komitet Antyfaszystowski na Uniwersytecie Gdańskim, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, Trójmiejska Akcja Kobieca, Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, TOLERADO – Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT .

Grafika: Daria Piech

15. MANIFA Trójmiasto

Sobota, 9 marca 2019

Start: godz. 12.00 | GDYNIA | Trasa: Urząd Miasta Gdyni (al. Piłsudskiego 52/54) – ul. Świętojańska – Skwer Kościuszki

Dołącz do wydarzenia! 

Polajkuj Razem Pomorze na fb!