Solidarni ze strajkiem pracowników Fiata

Pracownice i pracownicy Fiat Chrysler Automobiles PL w Tychach żądają drugiej w przeciągu ostatnich 8 lat podwyżki. Jak podkreśla Wanda Stróżyk, przewodnicząca zakładowej Solidarności, władze koncernu „Niestety nie rozpoczynają negocjacji płacowych. Chcę przypomnieć, że na osiem lat jeden raz była tylko podwyżka w Fiacie w Tychach, natomiast w Bielsku w Powertrain ani jednej. W Tychach było tylko 110 zł do płacy zasadniczej”. Jak podaje tychy.info „w tej chwili jest złożone wspólne żądanie wszystkich związków zawodowych: 5 zł do godziny. Co z premią będzie dawało niecały 1 tys. zł”. Z całą mocą należy poprzeć te niewygórowane wymagania pracownic i pracowników.

Czy też należy uznać załogę za roszczeniową?

Przypomnijmy, że każda podatniczka i każdy podatnik dopłaca do fabryk Fiata w Polsce grube miliony. W 2009 roku było to 100 mln zł na modernizację hal produkcyjnych w Bielsku-Białej przekazanej koncernowi przez Ministerstwo Gospodarki z funduszy unijnych, z obietnicą dodatkowych kilkunastu milionów w kolejnych latach. Po tym jak w 1992 roku dostał ją za 1800 zł po umowie wynegocjowanej z ówczesnym ministrem finansów Andrzejem Olechowskim. Tak wygląda najprostszy i niewymagający dla polskiej elity sposób kolejnych polskich rządów na zapewnianie Polkom i Polakom miejsc pracy.

Strajk Fiat Tychy

A zgodnie z polityką ówczesnych decydentów to napływ zagranicznego kapitału i technologii miał być dla polskich pracownic i pracowników gwarantem godnej pracy i godnej płacy. Zamiast dopłacania do nierentownych państwowych przedsiębiorstw. Niestety koncerny nie mają interesu w tym, aby same z siebie zwiększać płace. Także w obecnych czasach, określanych jako „rynek pracownika”.

Ulgi podatkowe i dopłaty rządowe nie są wystarczającą zachętą dla przedsiębiorstw do podwyższania płac. Potrzebna jest solidarność nie tylko wśród pracownic i pracowników zakładów pracy, ale też międzybranżowa. Potrzebujemy w Polsce solidarności obywatelek i obywateli w celu poprawy warunków naszego życia. Zrozumienia w chwili, gdy pracownice i pracownicy tyskiego Fiata zdecydują się zablokować okoliczną drogę i autostradę. Ich wyższe płace będą oznaczały większą presję na zwiększanie płac we wszystkich przedsiębiorstwach w regionie. Solidarność naszą bronią!

Partia Razem z programu na wybory w 2015 roku postuluje: „Będziemy wspierać zwiększanie partycypacji pracowniczej. W przedsiębiorstwach, w których nie ma związków zawodowych, zapewnimy wybieranym przez pracowników reprezentantom załogi te same uprawnienia, które mają zakładowe organizacje związkowe”. Solidarność naszą bronią!

Źródła:
1. http://www.tychy.info/5470-zdjecia-protest-pracownikow-tysk…
2. https://dziennikzachodni.pl/zwiazkowcy-sierpnia-…/…/12982102
3. https://www.fakt.pl/…/rzad-dal-dotacje-fiatowi-a-f…/r8pt8ev…
4. http://partiarazem.pl/program/

Polajkuj Razem Śląsk na fb!