W Walentynki robimy to Razem!

Od Walentynek do końca weekendu – Razem ruszyło ogólnopolską akcję rozdawania na ulicach bezpłatnych prezerwatyw. „Razemici” rozdawali je w m.in. Łodzi, Gdańsku, Sosnowcu, Lublinie, Kielcach i Białymstoku.

Wiecie, że Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem dostępności do antykoncepcji? Tak, jesteśmy za Białorusią i Rosją. Przyczyny? Recepta na pigułkę „po”, recepta na pigułki antykoncepcyjne, brak refundacji i klauzula sumienia, którą zasłaniają się niektórzy lekarze i farmaceuci. Dlatego w Razem ruszyliśmy z ogólnopolską akcją rozdawania prezerwatyw. Są one najprostszą metoda antykoncepcji, chronią przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mamy nadzieję, że nasza akcja podniesie chociaż o odrobinę ten niechlubny wskaźnik.

Trzymam w dłoni produkt, o którym w dzisiejszej Polsce mówi się ze wstydem tymczasem stosowanie prezerwatyw zabezpiecza w niemal 95 proc. przed chorobami przenoszonymi drogą płciową — mówiła Aleksandra Kulma z gdańskiego Razem.

Tylko niespełna 32 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym ma dostęp do antykoncepcji, szczególnie młode kobiety mają utrudnioną sytuację. To musi się zmienić, dostęp do taniej i bezpłatnej antykoncepcji jest gwarancją tego, że jako Polki i Polacy będziemy mieli udane życie seksualne — podkreślała Anna Górska z Rady Krajowej Razem.

Mam 20 lat, seks to jest coś normalnego, antykoncepcja nie jest niczym wstydliwym. Potrzebujemy przełamywać tabu i zwiększać dostępność wiedzy na tematy seksualne, pomocne w tej chwili są w tym np. inicjatywy oddolne takie jak #SexedGdynia i #SexedGdańsk na które zapraszamyMichał Goworowski z zarządu Gdyńskiego Razem.

Wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek! Dużo miłości!