Wieczna Pamięć – Hajnówka

Wiecznaja Pamiat' / Wieczna Pamięć Hajnówka / Вечная память

Adrian Zandberg, członek Zarządu Krajowego Partii Razem oraz działacze i działaczki Okręgu Podlaskiego wzięli dziś udział w wydarzeniu Wiecznaja Pamiat' / Wieczna Pamięć / Вечная память w Hajnówce, podczas którego uczcili pamięć ofiar Romualda Rajsa „Burego”, solidaryzując się z ich rodzinami i lokalną społecznością. Wcześniej, podczas konferencji prasowej działacze przedstawili stanowisko wobec IV Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku.

Narodowa Hajnówka ze wsparciem Patriotycznej Jagiellonii oraz Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” zorganizowała dziś IV Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Na sztandary organizatorzy wzięli po raz kolejny postać Romualda Rajsa “Burego” – dowódcy oddziału odpowiedzialnego za mord na prawosławnej ludności Podlasia. W czasie tak zwanego rajdu „Burego”, na przełomie stycznia i lutego 1946 r., zginęło 79 niewinnych osób, w tym starcy, kobiety i dzieci będący mieszkańcami wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska i Końcowizna. Dowódca oddziału jest odpowiedzialny za śmierć 30 furmanów rozstrzelanych w lesie koło wsi Puchały Stare.

Dzisiaj przez Hajnówkę przechodzi marsz nacjonalistów – mówił podczas konferencji Adrian Zandberg. – Ci ludzie krzyczą, że Bury jest ich bohaterem. Jestem tutaj dzisiaj, jak co roku, by powiedzieć, że Rajs “Bury” był zbrodniarzem, a nie bohaterem. Człowiek, który morduje dzieci, kobiety w ciąży, który dopuszcza się haniebnych zbrodni przeciwko cywilom, nie może być traktowany jako bohater. Nacjonalistyczny marsz tutaj w Hajnówce to prowokacja wymierzona w lokalną społeczność, po to, by ludzi skłócić, nastawić brata przeciwko bratu. Jestem tu dziś, by powiedzieć: Nie pozwolimy na zastraszanie społeczności prawosławnej!

Polajkuj Razem Podlaskie na fb!