Europa. Jesteś u siebie

Europa. Jesteś u siebie. Idziemy do Parlamentu Europejskiego, aby zawalczyć o równy standard życia dla Polek i Polaków i o taką Europę, która nie zostawia nikogo za burtą. Równą, solidarną i bez przepaści między „starą” a „nową” Unią.

Adrian Zandberg, lider warszawskiej listy do PE

Na środowej konferencji zaprezentowaliśmy oficjalnie nasze hasło, z którym idziemy do Parlamentu Europejskiego. Zaprezentowaliśmy trzy filary naszej kampanii: pracę, zdrowie i mieszkalnictwo oraz postulaty gospodarcze.
Z przyjemnością informuje, że PKW zarejestrowało nasz komitet wyborczy Lewica Razem – od dziś oficjalnie wiadomo – startujemy w wyborach do europarlamentu. W skład komitetu Lewica Razem wchodzą Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. 26 maja Polacy i Polki będą mogli oddać swój głos na silną lewicową listę – mówił na konferencji w siedzibie PAP, Adrian Zandberg, lider warszawskiej listy Lewica Razem.

Człowiek ważniejszy od kapitału

Waldemar Witkowski, lider listy wielkopolskiej

Partia Razem idzie w koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Jednym z nich jest Unia Pracy.
Siła intelektu będzie decydowała o przyszłości Europa – mówił Waldemar Witkowski z Unii Pracy, lider listy Wielkopolskiej. – 30 lat po Okrągłym Stole i 15 lat po wejściu do Unii Europejskiej kolejny raz lewica musiała się zjednoczyć. Dlaczego? Bo dla nas człowiek jest ważniejszy od kapitału. Środowisko ważniejsze od biznesu. A Unia Europejska jest większą wartością niż kapitalizm amerykański.

Europejska płaca minimalna

Paulina Matysiak, liderka listy kujawsko-pomorskiej

Lewica Razem to pensje na europejskie poziomie – Polska jest członkiem Unii Europejskiej od prawie 15 lat – najwyższy czas żeby Polacy nie musieli wyjeżdżać na zachód aby przyzwoicie zarabiać – mówiła Paulina Matysiak, członkini Zarządu Krajowego Razem i liderka listy kujawsko-pomorskiej. – W tych wyborach Lewica Razem walczy o europejską płacę minimalną. Aby to się udało potrzebujemy skończyć z awanturami i zacząć dogadywać się z naszymi unijnymi partnerami ile powinno wynosić minimalne wynagrodzenie na terenie całej wspólnoty. Europejska płaca oznaczałaby dużą podwyżkę pensji dla Polskich pracowników – Unia ma gwarantować wszystkim swoim obywatelom, od Lizbony po Warszawę godne wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

7 godzin

Jan Orkisz, lider listy małopolsko-świętokrzyskiej

Zacznijmy od skrócenia czasu pracy do 7h dziennie – to rozwiązanie już dziś dobrze funkcjonuje w kilku miejscach w Europie – mówił Jan Orkisz, lider listy małopolsko-świętokrzyskiej. – 8 godzinny dzień pracy ma już ponad 100 lat. Przez ten czas wydajność pracowników znacznie wzrosła a rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że miejsca pracy są zastępowane przez roboty i oprogramowanie. Lewica Razem odpowiada na te zmiany propozycją skrócenia czasu pracy o godzinę dziennie czyli do 35h tygodniowo. Nasza kolejna propozycja to zwiększenie liczby dni urlopu do 35 rocznie. Dobrze opłacani i wypoczęci pracownicy to przyszłość Unii Europejskiej.

Darmowe leki

Marcelina Zawisza, liderka listy dolnośląskiej

Leki na receptę powinny być darmowe to jeden z najważniejszych postulatów komitetu Lewicy Razem – wyjaśniała Marcelina Zawisza, liderka listy dolnośląsko-opolskiej. – Dziś wiele osób odchodzi z kwitkiem od okienka w aptece, bo nie stać ich na wykupienie leków przepisanych przez lekarza. Tak nie może być. Nie da się leczyć bez leków. System, w którym emeryt musi wydać połowę emerytury, żeby kupić leki na receptę, jest chory. Chcemy wziąć przykład z innych krajów europejskich, takich jak Holandia. Proponujemy prostą zasadę: jeśli lekarz przepisuje lek na receptę, to ten lek powinien być bezpłatny. Czas skorzystać z koniunktury gospodarczej i wprowadzić tą zmianę. Lewica Razem gwarantuje darmowe leki na receptę dla wszystkich.

Europa nikogo nie zostawi za burtą

Maciej Konieczny, lider listy na Śląsku

Nasza lista to szansa na solidarną i sprawiedliwą Europę – mówił Maciej Konieczny, lider listy śląskiej. – Nasze hasło „Europa. Jesteś u siebie” może być rewolucyjne. Na pewno rewolucyjne dla polityków, którzy traktują Europę jako obcą siłę, która nastaje na polskie wartości czy dojną krowę. Polki i Polacy ciężko pracują na dobrobyt całego kontynentu. Dlaczego więc zarabiamy cztery, pięć razy mniej niż nasi znajomi na zachodzie? Dlaczego płacimy za mieszkanie większą część naszej wypłaty? Nie godzimy się na bycie obywatelami drugiej kategorii.

Mieszkanie jako dobro podstawowe, nie luksusowe

Piotr Ikonowicz, „jedynka” w Łódzkiem

Wśród młodych ludzi sposobem, aby poczuć się w Europie jak u siebie była migracja – mówił Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, lider w Łódzkiem. – Młodzi będą zakładali rodziny w Hamburgu Berlinie, wszędzie, tylko nie w Polsce. Ceny mieszkań u nas są sztucznie i spekulacyjnie zawyżone. Ten problem dotyczy jednak nie tylko Polski. Postulujemy powołanie do życia Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. Chcemy, aby mieszkanie nie było nieosiągalnym luksusem, tylko dobrem podstawowym.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Zagłosuj w nich na kandydatki i kandydatów Lewicy Razem!