Obniżyć ceny leków, konferencja 14.05.2019

Adrian Zandberg na konferencji prasowej, fot. Bartek Kuzia

Leki na rynku unijnym są zbyt drogie. Dzięki aferze lekowej, która właśnie wybuchła w Stanach Zjednoczonych, widzimy o ile one są za drogie. Amerykańscy prokuratorzy skierowali akt oskarżenia przeciwko zmowie korporacji farmaceutycznych, które zawyżają ceny leków nawet o 1000 procent.

Na wtorkową konferencję prasową przed budynkiem Ambasady USA, Adrian Zandberg przyniósł ogromną tabletkę, która ma obrazować wielkość pigułki, gdyby rozmiar był współmierny do ceny narzucanej przez korporacje.
Głównie amerykańskie korporacje wymuszają ceny na pacjentach i rządach innych państwmówił Adrian Zandberg.To są grube miliardy euro, które trafiają na konta magnatów farmaceutycznych w wyniku zmowy cenowej i w wyniku lobbingu.

Przedstawicielki i przedstawiciele partii Razem wybrali miejsce konferencji nieprzypadkowo.
Mam wrażenie, że pani ambasador Mosbacher myśli, że jest w jakimś kraju kolonialnym – dodaje Zandberg. – Pani ambasador wymusiła na polskim Ministerstwie Zdrowia zmianę listy leków refundowanych w interesie amerykańskiej firmy Genetech, której leki po piśmie pani ambasador, zostały wpisane na listę polskich leków refundowanych. W Lewicy Razem inaczej pojmujemy niepodległość i politykę. To niedopuszczalne, żeby rząd wykonywał polecenia obcego mocarstwa.

Adrian Zandberg, fot. Bartek Kuzia

Firmy farmaceutyczne, które stanęły przed wymiarem sprawiedliwości w USA, są nastawione na eksploatację pacjentów. Najwyższy czas skończyć z takimi cenami leków. Dlatego do Parlamentu Europejskiego idziemy z programem lekowym. Wśród organizacji Diem25 dogadaliśmy się do wprowadzenia postulatu stworzenia publicznego, europejskiego producenta leków.
Taki producent będzie trzymać w szachu korporacje i utrudni im zmowy cenowe – dodaje Zandberg. – Dzięki niemu ceny będą niższe i obniży to koszty systemu opieki zdrowotnej.

Drugi, prozdrowotny postulat przedstawiony na wtorkowej konferencji to wspólny, lekowy program badawczy w całej Unii Europejskiej.
Chcemy, aby wszystkie kraje prowadziły badania nad lekami i aby one trafiały do domeny publicznej. Koszty wdrożenia i produkcji będą zdecydowanie niższe. Dzięki temu, leki, które pacjent będzie miał zapisane na recepcie, będzie je miał po prostu za darmo. Idziemy do Parlamentu Europejskiego również po to, aby skrócić okres wyłączności na patenty lekowe dla korporacji. Obecnie okres patentowy wynosi 20 lat.

Przeczytaj program Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego!

Polajkuj profil Adriana Zandberga na FB!