Porażka PiS z Mieszkaniem+

Adrian Zandberg i Piotr Ikonowicz przedstawili w czwartek propozycje koalicji Lewica Razem w kwestii mieszkalnictwa. Program „Mieszkanie+” Prawa i Sprawiedliwości okazuje się niczym innym, jak prezentem dla deweloperów, a nie tanimi mieszkaniami.

Rynkowe czynsze i eksmisja bez wyroku

piotr ikonowicz adrian zandberg lewica razem 2019

Piotr Ikonowicz, Adrian Zandberg – fot. Łukasz Radwański

Prawu i Sprawiedliwości po prostu odebrało rozum – mówi Piotr Ikonowicz, lider listy łódzkiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Zamierza przegłosować ustawę o krajowym zasobie mieszkaniowym, która ma polegać na uwolnieniu czynszów. Krótko mówiąc, w programie Mieszkanie+ będą takie czynsze jak na wolnym rynku. W przypadku eksmisji z takiego mieszkania, a jestem przekonany, że takie eksmisje będą przy rynkowych czynszach, to nie będzie żadnej rozprawy sądowej. Podpisując umowę trzeba będzie się dobrowolnie poddać egzekucji. Program tanich mieszkań na każdą kieszeń był po prostu podłym kłamstwem.

Na konferencji zorganizowanej przed budynkiem Sejmu była obecna pani Dominika ze swoją trzymiesięczną córeczką, Igą. 24 maja ma się odbyć w jej przypadku eksmisja na bruk. Eksmitowana zostanie matka, babcia i maleńka córeczka.

My oczywiście tę eksmisję będziemy blokować. Wszelkimi środkami – dodaje Ikonowicz. – Jak wszelkie środki prawne zawiodą, to usiądziemy na schodach. Przykład pani Dominiki pokazuje, jak bardzo potrzebne są mieszkania. Wbrew temu, co twierdzi władza, nadal mamy do czynienia z eksmisjami na bruk i to rodzin z maleńkimi dziećmi.

Mieszkanie+ to prezent dla deweloperów

To jest kapitulacja rządu i wynik presji ze strony wielkiego biznesu – mówi Adrian Zandberg, lider listy Lewica Razem w warszawskiej. – Mieszkanie+ było sprzedawane jako rozwiązanie problemu społecznego, a skończyło się na przekazywaniu gruntów za bezcen deweloperom, którzy będą mogli budować czynszówki po rynkowych cenach. O cenach, na które znacznej części Polek i Polaków po prostu nie stać. Od początku nie mieliśmy złudzeń. Kiedy PiS uznał, że deweloperzy rozwiążą ten problem za nich, mówiliśmy, że to po prostu nie zadziała. Tutaj jest po prostu potrzebna współpraca państwa i samorządu.

Z problemem zawyżonych czynszów i ogromnych kosztów utrzymania borykają się nie tylko Polki i Polacy. To kwestia, z która zmierzyć się musi wiele Europejek i Europejczyków. Dlatego Stworzymy Europejski Fundusz Mieszkaniowy, z którego sfinansujemy program budowy lokali socjalnych i komunalnych. Wprowadzimy maksymalną cenę najmu oraz wzmocnimy ochronę lokatorów przed eksmisjami. W każdym mieszkaniu zapewnimy dostęp do taniej wody, prądu i ogrzewania.

Albo 30 lat kredytu, albo życie z rodzicami

piotr ikonowicz adrian zandberg lewica razem 2019

Piotr Ikonowicz, Adrian Zandberg. Fot. Łukasz Radwański

Zwiększymy wsparcie dla osób wychodzących z długów, finansując specjalny program pomocowy. W razie niewypłacalności dłużnika, samorząd włączy nieruchomość do zasobu komunalnego w zamian za przejęcie długu.
Obecnie to wszystko jest postawione na głowie, że ktoś kończy trzydziestkę i cały czas musi mieszkań w mieszkaniu, które dzieli ze znajomymi ze studiów, albo gnieździ się u rodziców– dodaje Zandberg. – Alternatywą dla takich osób jest nałożenie sobie kamienia młyńskiego w postaci trzydziestoletniego uzależnienia od banku. To może się skończyć.

Przeczytaj nasz program mieszkaniowy, z którym idziemy do Parlamentu Europejskiego! 

Polajkuj profil Piotra Ikonowicza na fb!

Polajkuj profil Adriana Zandberga na fb!