Równe płace za tę samą pracę – Paulina Matysiak na konwencji Lewicy Razem

Równe płace za tę samą pracę, przemówienie Pauliny Matysiak na konwencji Lewicy Razem, 11 maja 2019

Jeszcze trzy lata temu byłam urzędniczką w Kutnie. Dziś jestem tutaj z wami, stoję na scenie, działam w koalicji, jestem polityczką i kandyduję do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście.

Czarny Protest

Paulina Matysiak, fot. Dawid Majewski

Pewnie zastanawiacie się, jak to się stało, że urzędniczka z Kutna stała się polityczką? Bo po drodze wydarzyło się coś co zmieniło moje życie. Wydarzył się czarny protest – nasz wspólny sukces, sukces wszystkich Polek! Nigdy nie zapomnę jak stałyśmy obok siebie ramię w ramię, nie zapomnę tego poczucia wspólnoty i rodzącej się siły. Dzięki tej sile zatrzymałyśmy barbarzyńskie, antykobiece prawo. I ta siła doprowadziła mnie tutaj! Chcę walczyć i będę walczyć o sprawy kobiet!

Sto lat temu, Zofia Moraczewska, pierwsza posłanka na Sejm, na odwrocie listy zakupów zapisała listę najważniejszych spraw do załatwienia dla kobiet w Polsce. Wiecie, jakie to były sprawy? Równa płaca za równą płacę. Dopuszczenie kobiet do stanowisk. Ochrona macierzyństwa. Mamy 2019 rok. Minęło sto lat, a te sprawy są wciąż niezałatwione! Czas to zmienić! Przyszedł czas dokończyć walkę, którą w pierwszym polskim Sejmie rozpoczęła Zofia Moraczewska.

Dwa miesiące za darmo

My, Europejki, wciąż zarabiamy o 16 proc. mniej niż mężczyźni. To tak jakbyśmy przez dwa miesiące pracowały za darmo! Skończymy z tym! Lewica Razem to równe płace za tę samą pracę! My, Polki, nie czujemy się bezpiecznie. W Polsce co minutę zdarza się akt przemocy domowej. Każda z nas słyszała te historie. O biciu, molestowaniu, zastraszaniu. Każdego dnia przemocy doświadczają miliony Polek i miliony Europejek. Idziemy do Brukseli żeby walczyć o bezpieczeństwo kobiet!

Równa reprezentacja jest możliwa

Paulina Matysiak, fot. Bartosz Kuzia

W Parlamencie Europejskim ciągle jest nas za mało. Kobiety mają tylko jedną trzecią mandatów! Równa reprezentacja jest możliwa! Udowodniliśmy to! Na listach wyborczych Lewicy Razem jest tyle samo kobiet co mężczyzn. Okazało się, że to nie jest takie trudne! A teraz idziemy do Europarlamentu udowodnić, że sprawiedliwsza Europa jest możliwa. Będziemy walczyć o bezpieczeństwo dla każdej Polki i każdej Europejki. Będziemy o to walczyć razem!

Polajkuj profil Pauliny Matysiak na fb!