Raport CBA ws. Mariana Banasia musi być jawny

Za lewica2019.pl:

Zgodnie z zapowiedzią, posłanka Marcelina Zawisza i poseł Tomasz Trela po raz drugi podjęli interwencję poselską w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w celu uzyskania wglądu do raportu w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia. Podczas wizyty w CBA posłowie Lewicy zostali poinformowani, iż decyzja w tej sprawie nie została podjęta, ale wątpliwości działu prawnego Biura każą przypuszczać, iż odpowiedź będzie negatywna.

Jeszcze dziś zostanie złożony wniosek do Prokuratora Generalnego o udostępnienie raportu CBA w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia. Lewica chce uzyskać dostęp do raportu, aby sformułować wniosek o postawienia prezesa NIK przed Trybunał Stanu.

Zostaliśmy poinformowani, że decyzja nie została jeszcze podjęta, że zostanie nam on przekazany. Jednak z tego, co usłyszeliśmy i z wątpliwości, które miał dział prawny CBA, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że odpowiedź będzie negatywna – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej, Marcelina Zawisza, posłanka partii Razem. – Przypominam, iż w ubiegły piątek Lewica złożyła wniosek do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku o dostęp do raportu, którego obecnie dysponentem jest ta prokuratura prowadząca śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia.

Jeszcze dziś złożymy wniosek do Prokuratora Generalnego – który ma nadzór nad wszystkimi prokuratorami w naszym kraju – o udostępnienie raportu CBA w sprawie prezesa NIK – powiedział podczas konferencji Tomasz Trela, poseł Lewicy. – Jeżeli rzeczywiście jest tak, że Prawo i Sprawiedliwość chce rozwiązać tę sprawę i zależy im na współpracy z opozycją, to nam raport jest potrzebny, aby skonstruować wniosek do Trybunału Stanu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Prokurator Generalny jedną decyzją przekazał posłom Lewicy raport CBA. A my w ciągu jednego dnia przekażemy do podpisu posłom Prawa i Sprawiedliwości wniosek o Trybunał Stanu wobec pana prezesa Banasia. Apeluję, aby rozwiązać sprawę szefa NIK raz na zawsze. Wniosek do Trybunału Stanu wymaga bardzo solidnego uzasadnienia. To uzasadnienie może pochodzić tylko i wyłącznie z raportu CBA. Nie chcemy składać wniosku, który z punktu widzenia formalno-merytorycznego, zostanie odrzucony. Tam są bardzo szczegółowe dane na podstawie których CBA złożyło doniesienie do prokuratury na pana prezesa Banasia. Postawienie obecnego prezesa NIK przed Trybunałem Stanu jest osiągalne. Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość ma wolę rozwiązania tej sprawy, to pod wnioskiem się podpisze i za Trybunałem Stanu dla pana Banasia zagłosuje.