Lewica apeluje o zwołanie Okrągłego Stołu ws. Sądownictwa

Słowo klucz na dziś to „odpowiedzialność”. Usiądźmy do rozmów i znajdźmy wyjście z kryzysu prawnego, w który wpędziło nas Prawo i Sprawiedliwość. Ten kryzys od jutra zacznie uderzać w zwykłych ludzi, dlatego Lewica apeluje o okrągły stół w sprawie sądownictwa.

Uchwała podjęta przez trzy połączone izby, czyli przez 60 wybitnych prawników Sądu Najwyższego to sytuacja bez precedensu, takie uchwały pojawiają się raz na kilka lat, kiedy sytuacja jest dramatyczna. Wierzymy, że sędziowie trzech połączonych izb Sądu Najwyższego zdecydowali tak jak nakazuje im sumienie, a także jak nakazuje im prawo – mówił na konferencji Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy. – My politycy nie możemy podważać decyzji tak szacownego gremium. Uchwała Sądu Najwyższego będziemy miała moc obowiązującą wszystkie sądy w Polsce, nie jest to zatem jakieś prywatne spotkanie.

Jesteśmy w kryzysie konstytucyjnym, który będzie dotyczył każdego i każdej z nas. Sprawy, które stają przed sądami można będzie podważyć, jeśli werdykt zostanie wydany przez sędziego, wybranego przez neo-KRS – mówiła posłanka i rzeczniczka klubu Lewicy, Anna-Maria Żukowska. – Nikt z nas nie może mieć pewności, czy jego sprawa została rzeczywiście rozstrzygnięta, czy też wyrok za jakiś czas będzie można podważyć. Nie może być tak, iż Minister Sprawiedliwości – polityk – krytykuje uchwałę Sądu Najwyższego mówiąc, że jest ona nieważna. Żaden polityk ani polityczka nie ma prawa kwestionować orzeczeń sądu, w tym Sądu Najwyższego. Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości jest dla mnie absolutnie szokujące, a ministerstwo jako organ nie ma takich kompetencji i nie powinno zabierać głosu w tej sprawie.

Za ten chaos odpowiedzialny jest pan Zbigniew Ziobro i jego środowisko polityczne – mówił Adrian Zandberg, poseł Razem. – W tej chwili mniej ważne jest wskazywanie winnych, w tej chwili jest ważne, żebyśmy postępowali odpowiedzialnie i rozwikłali tę sytuację, bo za chwilę będzie ona po prostu uderzała w losy zwykłych ludzi. Ten klincz, w którym się znaleźliśmy, to nie jest już moment na kolejne międzypartyjne przepychanki i podgrzewanie atmosfery. Trzeba usiąść do stołu ponadpartyjnie i rozwiązać ten problem. To jest to, czego chcemy. Polska Akademia Nauk chce zorganizować okrągły stół w sprawie sądownictwa. Powinni w nim wziąć udział konstytucjonaliści, przedstawiciele prezydenta i rządu. Lewica też jest gotowa w tym uczestniczyć. Słowo klucz na dzisiaj to jest „odpowiedzialność, jeśli nie będziemy postępować odpowiedzialnie, konsekwencje spadną na zwykłych ludzi. Apeluję o tę odpowiedzialność szczególnie do tych, którzy dzisiaj dzierżą władzę.

Konferencja prasowa w Sejmie, 24 stycznia 2020