Złagodzić prawo! Teraz!

Koniec z piekłem kobiet! Składamy projekt ustawy, który liberalizuje dotychczasowe przepisy dotyczące przerywania ciąży. Jednocześnie Robert Biedroń zadeklarował, że taką ustawę – już jako prezydent – podpisze. 

W naszym projekcie ustawy deklarujemy, iż:

  • zagwarantujemy prawo do bezpiecznego przerwania ciąży do 12. tygodnia ciąży, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu ciąży;
  • zapewnimy rzetelną edukację o zdrowiu i seksualności w szkołach; 
  • zagwarantujemy prawo do świadomego rodzicielstwa; 
  • umożliwimy małoletnim pacjentom, którzy ukończyli 15 lat, wyrażenia samodzielnej zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenia innych świadczeń zdrowotnych z zakresu specjalizacji ginekologicznej, urologicznej lub dermatologicznej; 
  • rozszerzymy program badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A dla wszystkich kobiet w ciąży. 

Dziękuję kobietom, które od lat wychodzą na ulice protestować przeciwko jednemu z najbardziej drakońskich praw, to piekło kobietom zgotowali mężczyźni! – mówił podczas sobotniej konferencji kandydat Razem i Lewicy na prezydenta, Robert Biedroń. – Polska prawica, która startuje dziś w wyborach jest zjednoczona. Jednoczy ich jedno: albo chcą utrzymać ten niesprawiedliwy kompromis, albo zaostrzyć ustawę antyaborcyjną. Obecnie obowiązujące prawo dotyczące aborcji jest jednym z najbardziej drakońskich praw w Europie. Polska jest dzisiaj jednym z niewielu krajów na świecie, w którym obowiązuje aż tak bardzo restrykcyjne prawo dotyczące przerywania ciąży. W Europie są tylko trzy kraje, które zakazują aborcji bardziej niż w Polsce. To San Marino, Malta i Watykan. Kolejnym jest Polska! Polska prawica, która dzisiaj startuje w wyborach, jest w jednym zjednoczona: wszyscy kandydaci – oprócz mnie – deklarują jedno: albo utrzymają ten nieprawdziwy kompromis aborcyjny albo będą zabiegali obowiązującej ustawy o przerywaniu ciąży. 10 maja jest szansa wybrać prezydenta, który będzie przeciwwagą wobec Sejmu zdominowanego przez prawicę. Obecnie tylko prezydent może powstrzymać to nieludzkie prawo, które może przygotować polska prawica i tylko prezydent może wyjść dzisiaj z inicjatywą i doprowadzić do przyjęcia tego projektu. Jeżeli zostanę prezydentem podpiszę ustawę liberalizującą przepisy dotyczące przerywania ciąży.  

Koniec z piekłem kobiet! Polki i Polacy zasługują na rzetelną edukację seksualną – mówiła Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka klubu. – Obecna ustawa nie reguluję wszystkich kwestii, a wręcz ogranicza prawa kobiet. Czas wprowadzić przepisy w państwie, które wprowadzą normalność, które będą chroniły i broniły praw kobiet. Lewica chce refundacji testów PAPPA dla wszystkich i legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. Czas zapewnić Polkom pełnię praw! 

Nawet jeśli konserwatywna większość w Polskim parlamencie będzie chciała kolejny raz zatrzymać projekt wprowadzający europejskie standardy do Polski, musimy dalej walczyć – mówiła posłanka Razem, Marcelina Zawisza. – I będziemy to robić tak długo, jak będzie to potrzebne. Praw kobiet w Polsce nie da się wyrzucić do śmietnika! To, że Polską rządzi dziś prawica, nie zwalnia nas z obowiązku walki o podstawowe prawa kobiet. Obowiązujące dziś rozwiązania uderzają bezpośrednio w życie i zdrowie polskich kobiet. Mamy najbardziej nieludzkie prawo antyaborcyjne w Europie, a prawicowi fanatycy próbują doprowadzić do jego dalszego zaostrzenia. Widać już jasno, że nawet jeśli raz udało się ich powstrzymać, to groźba może powrócić. 

Liczba aborcji w Polsce może się zmniejszyć tylko wtedy, jeżeli będzie rzetelna edukcja seksualna oraz dostępność antykoncepcji” – przekonywała Joanna Senyszyn, posłanka Lewicy. – W rzeczywistości ustawa z 1993 roku zepchnęła tylko 100 tys., lub nawet więcej aborcji, do podziemia – jest to wyraz niezwykłej hipokryzji katoprawicy, ponieważ im naprawdę nie chodzi o zmniejszenie liczby aborcji i również próba zaostrzenia ustawy jest jedynie próbą likwidacji tych 2 tysięcy legalnych aborcji, natomiast nikt nie myśli o tym, żeby zmniejszyć ogólną liczbę aborcji i to jest dopiero w naszym projekcie.