Odwiesić zakaz porodów rodzinnych!

Odwiesić zakaz porodów rodzinnych!

Czas pandemii to czas trudny pod wieloma aspektami. Skupmy się na chwilę na rodzicach spodziewających się dziecka. 12 marca Ministerstwo Zdrowia zawiesiło porody z udziałem osoby towarzyszącej, mimo że wytyczne WHO w tej kwestii są zupełnie inne. Przyszli rodzice planują wyprawkę, myślą o imieniu, czytają książki. Niestety z darmowych porad szkół rodzenia nie mogą już korzystać.

Posłanka Marcelina Zawisza interpelowała również w temacie darmowych leków dla kobiet w ciąży, niestety rząd wyliczył, że 65 zł na cały okres ciąży spokojnie wystarczy. Zawisza ponadto interpelowała o zaniechanie likwidowania małych porodówek. Tematów związanych z ciążą jest mnóstwo, dobrze wiedzą o tym przyszli rodzice.

Jest jednak niezwykle ważna kwestia, którą Ministerstwo Zdrowia zawiesiło 12 marca 2020 r. To porody rodzinne. Według stanowiska MZ porody z uczestnictwem osoby towarzyszącej stanowią zbyt duże zagrożenie dla personelu, jak również dla samych zainteresowanych.

A jednak Światowa Organizacja Zdrowia i specjaliści położnictwa, ginekologii i perinatologii jednoznacznie wskazują, że poród rodzinny nie stanowi większego zagrożenia niż poród bez osoby bliskiej. Wynika to z faktu, iż najbliższe osoby są najczęściej osobami pierwszego kontaktu dla matek, w związku z czym można założyć, że te osoby są w podobnym stadium infekcji/choroby, czy stopniu zagrożenia.

Co więcej, brak obecności bliskiej osoby podczas porodu może powodować długofalowe skutki w psychice matki. Już teraz kobiety w ciąży zgłaszają się z nasilonymi lękami, stanami depresyjnymi i ostrym stresem odczuwanym w wyniku zakazu obecności partnera podczas porodu. Poród rodzinny, czy z osobą towarzyszącą zapewnia zaspokojenie potrzeby bliskości i czułości, zrozumienia, akceptacji oraz bezpieczeństwa dla rodzącej. Również liczne badania potwierdzają korzyści porodów rodzinnych, wskazując m.in. na łagodniejszy przebieg w porównaniu do porodów bez osoby towarzyszącej.

W piątek Marcelina Zawisza wystosowała apel do Ministra Zdrowia o przywrócenie porodów rodzinnych przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Dlatego chcąc wzmocnić głos kobiet w ciąży i prywatnych osób – Karoliny Dąbrowy i Natalii Niedzieli apelujących o przywrócenie porodów rodzinnych – prosimy Was o podpisanie petycji ich autorstwa. To bardzo ważne! KLIKNIJ TUTAJ