Interweniujemy u Ziobry

Z filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” dowiedzieć się można między innymi o oburzającej postawie wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania wobec księży katolickich podejrzewanych o czyny pedofilskie. Prokuratura już na wstępnych działaniach udostępniać ma akta z przesłuchań ofiar. Dzięki temu przed sądem, oskarżony ksiądz może bez trudu skontrować każdy zarzut ofiary. To jawne pogwałcenie szczególnej ochrony, jaką powinny być otoczone ofiary, zwłaszcza przestępstw tak obrzydliwych, jak czyny pedofilskie.

Ponadto, w tym miesiącu Gazeta Wyborcza opublikowała tekst, z którego dowiedzieć się można o „specjalnej instrukcji” dla prokuratorów. Według niej organy ścigania mają kierować się specjalnymi względami wobec osób duchownych. W skrócie oznacza to faworyzowanie kościoła katolickiego, nawet w przypadku oskarżenia o czyny pedofilskie.

Posłanki i posłowie Razem, dzięki pomocy Agaty Diduszko-Zyglewskiej, interweniują w tej sprawie u ministra Zbigniewa Ziobro.

Interpelacja w sprawie wewnętrznych wytycznych Prokuratury Krajowej, związanych ze ściganiem przestępstw seksualnych wobec dzieci, popełnianych przez osoby stanu duchownego

Interpelacja w sprawie udostępniania kuriom diecezjalnym i arcydiecezjalnym akt prokuratury w postępowaniu przygotowawczym w sprawie przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich, o które podejrzani są byli lub obecni kapłani Kościoła Katolickiego