Postojowe także dla śmieciówek

Rząd tak skonstruował tzw. Tarczę Antykryzysową, że bardzo dużo osób, które pracują na śmieciówkach, praktycznie nie otrzymało prawa do postojowego, ponieważ o te świadczenie musi zawnioskować podmiot, który na tę umowę śmieciową zatrudnia.

Posłowie Lewicy otrzymują liczne informacje o pracodawcach, którzy nie chcą złożyć wniosku o postojowe dla osób, które są zatrudniane na umowy cywilnoprawne, ponieważ obawiają się, że wyjdzie na jaw, iż łamią prawo. Łamią prawo, ponieważ wielu pracodawców chce się trzymać z dala od instytucji, które mogłyby sprawdzić to, że wielu pracowników powinno mieć normalne umowy o pracę.

Składamy w Senacie poprawkę, która pozwoli osobom zatrudnionym na śmieciówkach samodzielnie składać wnioski o postojowe.

– To nie jest poprawka polityczna, ale propracownicza, mamy nadzieję, że Senat uniesie ponad podziały polityczne, aby coś poprawić – mówił na konferencji senator Wojciech Konieczny z Polskiej Partii Socjalistycznej. – Uczynimy tę Tarczę Pracowniczą choć trochę propracowniczą.   

– Składamy w Senacie poprawkę, która jest w interesie osób pracujących na śmieciówkach – mówił Adrian Zandberg, poseł z Razem. – Rząd tak skonstruował tzw. Tarczę Antykryzysową, że bardzo dużo osób, które pracują na śmieciówkach, praktycznie nie otrzymało prawa do postojowego, ponieważ o te świadczenie musi zawnioskować podmiot, który na tę umowę śmieciową zatrudnia. Mamy liczne informacje o pracodawcach, którzy nie chcą złożyć wniosku o postojowe, ponieważ obawiają się, że wyjdzie na jaw, że łamią prawo. Łamią prawo, ponieważ wielu pracodawców chce się trzymać z dala od instytucji, które mogłyby sprawdzić to, że wielu pracowników powinno mieć normalne umowy o pracę. Efekt jest opłakany, ponieważ wiele osób, które naprawdę potrzebują wsparcia, nie otrzymują pomocy. Próbowaliśmy to zrobić w Sejmie i na tym etapie PiS jeszcze się nie zorientował, iż problem jest realny. Teraz już można przeczytać, iż obóz władzy doszedł do wniosku, iż Lewica w tej sprawie miała rację. Dajemy im więc raz jeszcze szansę, aby naprawili swój błąd i w Senacie raz jeszcze złożymy poprawkę, która pozwoli osobom zatrudnionym na śmieciówkach samodzielnie składać wnioski o postojowe.  

– Zgłaszają się do nas osoby, które pracują na umowach zlecenie, które pracują w branży turystycznej; czy też w kulturze, są osobami, które wykonują tzw. wolne zawody – mówiła posłanka Razem, Daria Gosek-Popiołek.–  Informują nas, że ich zleceniodawcy odmawiają zgłoszenia ich do świadczenia postojowego. Interweniowaliśmy w tej sprawie w ministerstwie i okazuje się, że można uzyskać takie zgłoszenie poprzez postępowanie cywilne. I to jest jak na razie jedyna odpowiedź ministerstwa, co zrobić, kiedy pracodawca odmawia złożenia wniosku dla osoby, która wykonuje dla niego zlecenie. Cieszą nas każde momenty, w których ten rząd przytomnieje ze swojej antypracowniczej gorączki i chce pomóc osobom, które i tak mają trudno. Apelujemy do senatorów PiS, a także innych ugrupowań, aby nie przerzucali kosztów kryzysu na ciężko pracujące osoby.