CBA zajmie się parkiem na Kamionku

Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło działania w sprawie sprzedaży działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. O kontrolę transakcji wnioskowała posłanka Razem Magdalena Biejat.

Chodzi o sprzedaż przez miasto stołeczne Warszawa zabytkowego parku przy ulicy Stanisława Augusta na Kamionku.  W 2016 r. warszawski Ratusz za 38 mln zł. sprzedał firmie LEOSET ponad dwu hektarową działkę, której część została następnie odsprzedana firmie Dom Development. Teren stanowi otulinę Parku Skaryszewskiego i od 1993 r wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego do jego sprzedaży konieczne jest pozwolenie konserwatora zabytków. Tymczasem urzędnicy o taką zgodę nie wstąpili i sprzedali działkę bez niej. Oprócz wniosku do CBA, posłanka Biejat wspólnie ze stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze złożyli także zawiadomienie do prokuratury dotyczące możliwych nieprawidłowości przy sprzedaży działki. We wniosku do CBA Biejat zwraca uwagę, że niedotrzymanie procedur budzi wątpliwości „w zakresie zachowania transparentności działań podejmowanych przez samorząd i jego funkcjonariuszy” oraz „zabezpieczenia interesu i mienia publicznego”. 

W piśmie z dnia 9 października wiceszef CBA Bogdan Sakowicz informuje, że Departament Postępowań kontrolnych wszczął czynności w sprawie sprzedaży działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.

Cieszę się, że CBA zajmie się sprawą nieprawidłowości przy transakcji na Kamionku. Mam nadzieję, że jesteśmy coraz bliżej unieważnienia sprzedaży, przy której Ratusz złamał procedury, i uratowania zabytkowego parku. Na pewno będziemy dalej śledzić tę sprawę – skomentowała Magdalena Biejat.