Dotrzymujemy obietnic! Składamy ustawę „Leki za 5 zł”!

Dotrzymujemy obietnic! Składamy ustawę „Leki za 5 zł”! Proces zaczynamy od konsultacji, zostanie on zakończony z końcem tego roku, a na początku 2021 roku projekt zostanie złożony do laski marszałkowskiej. Mamy nadzieję że spotka się z przychylnością nie tylko partii opozycyjnych, ale również Prawa i Sprawiedliwości. Tanie leki dostępne zarówno dla seniorów, jak i dla wszystkich potrzebujących, to była obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Mówimy więc: sprawdzam! Mamy projekt, który nie będzie kosztował budżetu państwa. Mamy projekt, który zapewni zapewni wszystkim, nie tylko seniorom i seniorkom, wszystkim którzy tego potrzebują tanie leki.

Dzisiaj jest wielki dzień dla lewicy. Wielki dzień, ponieważ realizujemy naszą obietnicę wyborczą – mówiła podczas konferencji Marcelina Zawisza, posłanka Razem. – Przygotowaliśmy wstępną wersję projektu leki za 5 złotych tak, żeby już nigdy w Polsce nikt nie musiał odchodzić od okienka aptecznego bez wykupienia leków. W Polsce, niestety mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem dotyczącym tak naprawdę w zasadzie wszystkich. Młodych, starszych, mieszkańców dużych miast i wsi. Problem ten objawia się w postaci niemożności wykupienia recepty. Jeżeli chcemy, żeby nasze społeczeństwo było zdrowe, żeby pracownicy wracali do pracy, żeby rodzice mogli swobodnie zajmować się swoimi dziećmi, żeby nasi rodzice, dziadkowie wracali do zdrowia po chorobie to musimy zapewnić im dostęp do tanich leków. Tak, żeby mogli się leczyć, żeby nie musieli wybierać czy w tym miesiącu kupią chleb czy kupią leki. To jest dosyć nagminne, że w aptece zostawiamy nie tylko 50 czy 100 złotych ale nawet 200, 300 złotych miesięcznie. To jest koszt na który nie może pozwolić sobie wiele osób w Polsce. Mamy oczywiście refundację, ale refundacja nie jest pełna, refundacja nie doprowadzi do tego, że ludzie recepty wykupują.

7 miliardów 300 milionów złotych tyle wynoszą długi polskich seniorów – mówił Marek Rutka, poseł Lewicy. – Seniorzy nie zaciągają tych zobowiązań po to, aby wyjechać na luksusową wycieczkę czy żeby zakupić sprzęt do domu. Te długi Polski seniorzy i polskie seniorki zaciągają na wykupienie leków. 8 proc. z nich odchodzi z kwitkiem spod okienka w aptece. Niestety nie stać ich na wykupowanie przepisanych przez lekarzy leków. Leki za 5 złotych to dla budżetu państwa w ostatecznym rozrachunku bardzo duża korzyść. Po pierwsze dzięki temu polscy seniorzy i seniorki będą mogli korzystać z terapii które są zalecane przez lekarzy w związku z tym nie będzie też koniecznej drogiej hospitalizacji czy leczenia powikłań. Także dzięki temu projektowi zwiększy się skuteczność terapii. Z jednej strony finalnym rozrachunku będą te oszczędności dla budżetu państwa.