Lewica za szczepieniami!

Na dniach rozpoczął się powszechny program szczepień przeciw covid-19, chorobie, która skutecznie zepsuła rok 2020 praktycznie każdemu na świecie. O ile nie nazywasz się Jeff Bezos. Partia Razem zawsze opowiadała się za nauką, rozwojem medycyny, dlatego wraz z koalicyjnym klubem Lewicy całymi sercami popieramy szczepienia.

Rozumiemy Wasze wątpliwości. Też nie ufamy PiS-owi i jego organizacji jakichkolwiek przedsięwzięć. Dlatego wystąpiliśmy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z ważnymi pytaniami dotyczącymi programu szczepień.

Mamy wiele pytań odnośnie rządowego programu szczepień – mówiła na konferencji Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy. – Lewicy bardzo zależy na tym, żeby ten plan się udał, żeby udało się zaszczepić przynajmniej 70 proc. populacji tak, żebyśmy po osiągnięciu tego poziomu, mogli wrócić do normalnego życia, do normalnego funkcjonowania. Żeby nasze dzieci mogły wrócić do szkół, żebyśmy my mogli wrócić do naszych prac, nie w trybie zdalnym tylko żebyśmy mogli widzieć się nawzajem. Żebyśmy mogli odwiedzać swoje rodziny, swoich bliskich żebyśmy mogli funkcjonować tak jak przedtem. Żeby to było możliwe konieczne jest, żeby rząd odpowiedział na pytania które zadamy, żeby przygotował rzetelny plan i żeby budował zaufanie, które niestety jakiś czas temu zostało nadszarpnięte.

Spotykamy się w czasie, kiedy w Polsce na ulicach pandemia szaleje, ale pierwsze oznaki pokonania pandemii daje szansa rozpoczęcia Powszechnego Krajowego Programu Szczepień – mówił Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy. – Szczepionka jest elementem budowy odpowiedzialności i bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ludzie muszą chcieć się szczepić. Dlatego w imieniu posłanek i posłów senatorów i senatora Klubu Parlamentarnego Lewicy deklarujemy: zaszczepimy się wszyscy w pierwszym możliwym terminie. Odpowiedzialność za szczepienia to odpowiedzialność za siebie i za swoich bliskich. To odpowiedzialność za polską gospodarkę, za społeczeństwo, to odpowiedzialność za nasze wspólne zdrowie. Do tej pory w wielu miejscach rząd zawodził walcząc z pamdemią. Padało wiele słów, które później były przeinaczane, padało wiele słów które później okazało się nieprawdziwe. Ten powszechny, krajowy powinien łączyć nas ponad podziałami politycznymi. Dlatego kibicujemy rządowi, aby ten program się udał. Ale mamy wiele obaw które wynikają z wcześniejszych zaniedbań. Rząd wielokrotnie wykazywał się chaosem w przygotowaniach do walki z pandemii. Kiedy Lewica apelowała rozmawiajmy o drugiej fali, tej rozmowy nie chciano. Kiedy pokazywaliśmy rozwiązania, aby nie powtórzył się zły okres z zimy i wiosny tego roku. Niestety po wakacjach nikt nas nie słuchał. Mamy nadzieję, że w przypadku szczepień będzie inaczej, ale ufać znaczy sprawdzać. Dlatego w dniu dzisiejszym kierujemy na ręce Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Szefa Kancelarii, odpowiedzialnego za program szczepień ministra Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego informację dotyczącą przygotowania do szczepień krajowego programu, który ma zapewnić bezpieczeństwo. To pismo jest wyrazem odpowiedzialności za każdą Polkę i każdego Polaka. To pismo jest odpowiedzialnością za to jak będzie wyglądała ocena Powszechnego Krajowego Programu Szczepień przez najbliższe nie tylko miesiące, ale również lata.

Bardzo mocno trzymam kciuki za powszechny program szczepień i muszę przyznać, że trzymam trochę mocniej niż bym chciał, bo wiem, że ten program będzie wymagał paru rzeczy, których ostatnio brakowało w Polsce – mówił na konferencji Maciej Konieczny, poseł Razem. – Będzie wymagał zdolności organizacyjnych, będzie wymagał konsekwencji i przede wszystkim będzie wymagał zaufania po to, żeby ta ogromna większość polskiego społeczeństwa, powyżej 70 proc. z nas się zaszczepiło, bo to państwo musi z tymi szczepionkami do nich dotrzeć, oni muszą chcieć się zaszczepić. Niestety, ostatnie działania rządu związane z pandemią, czasami tak nie do końca poważnymi sprawami, jak obchodzenie Sylwestra pokazują, że to zaufanie zostało nadwyrężone, że brakuje konsekwencji, że jest chaos i to musi się zmienić. To musi się zmienić, bo od tego czy ten konkretny program powszechny program szczepień się uda zależy czy Polki i Polacy, czy my wszyscy wrócimy do normalnego życia najważniejsze czy w końcu Polki i Polacy przestaną umierać z powodu koronawirusa.