Pożegnanie Arka

Nie żyje Arkadiusz Pacholski, nasz kolega z kaliskiego Razem, aktywista miejski, historyk, eseista, powieściopisarz i animator kultury.

Jeszcze przed momentem wywoływałam go na Messenger na spotkanie okręgu, nie odpowiedział, pomyślałam, że pewnie jest zajęty… – mówi o jego śmierci Beata Błażejczak-Kleczewska z Razem Kalisz, która reprezentowała partię podczas pogrzebu Arka. – Jestem w szoku, bo przecież Arek miał dopiero 56 lat, to dużo za wcześnie na odejście. Jeszcze tyle chciał zrobić dla Kalisza.

Za portalem Calisia.pl:

Absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu i historii na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w roku 1989 obronił pracę magisterską pod tytułem Rosyjski dwór szlachecki w XIX i na początku XX wieku. Jako pisarz debiutował w roku 1986 na łamach „Południowej Wielkopolski”. Od tego czasu opublikował dziesiątki esejów, szkiców i recenzji między innymi w „Twórczości”, „Literaturze”, „Kwartalniku Artystycznym”, paryskiej „Kulturze”, „Midraszu” i „Nowych Książkach”. W latach 1990 – 98 pracował jako dziennikarz w pismach regionalnych oraz w Telewizji Polskiej. Od roku 2000 pisze artykuły o różnej tematyce dla „Gazety Wyborczej” (m.in. Jak Polak zhańbił Polaka, Chata wuja Chama, Samochodoza polonika, Modernizacja zacofania), miesięcznika „Architektura & Biznes” (Dotyk, wzrok i słuch najlepszym projektantem nowoczesnego chodnika) i innych pism.

Arkadiusz Pacholski był też animatorem kultury i aktywistą miejskim, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Kalisz Literacki oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności. Jest autorem Standardów dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych przyjętych w roku 2016 przez Miasto Kalisz.

Arkadiusz Pacholski był pomysłodawcą i kuratorem projektów artystycznych: Bekanntmachungen 1914 – 1918 oraz Sztuka w oknie.

Arku, będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

FB Arkadiusza Pacholskiego